Denizcinin anasayfası

Dr. Özkan Poyraz’dan Safiport’a ziyaret!

Navis Yönetim Danışmanlık Yönetim Kurulu Başkanı, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı eski Müsteşarı Dr. Özkan Poyraz, Safiport Limanı'nı ziyaret etti.

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı eski Müsteşarı ve Navis Yönetim Danışmanlık Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Dr. Özkan Poyraz, Safiport Limanı’nı ziyaret ederek Safiport Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Safi ile denizcilik sektörü üzerine fikir alışverişinde bulundular.

Safiport hakkında…

Katı yakıt, denizcilik ve gıda sektörlerinde faaliyet gösteren Safi Holding, sürekli gelişen ve vizyonu geniş bir sektör olan “liman işletmeciliği” alanında atılımlarına devam etmektedir.

Özelleştirme Yüksek Kurulu’nun 30.12.2004 tarih ve 2004/128 sayılı kararı ile “İşletme Hakkının Devri” yöntemi ile özelleştirme kapsamına alınan Derince Limanı, yapılan ihale sonucunda ihaleyi kazanan Safi Katı Yakıt Sanayi ve Ticaret A.Ş.-Safi Derince`ye 39 yıl süreyle işletilmek üzere devredilmiştir.

Safi Holding bünyesinde yer alan Safi Derince Uluslararası Liman İşletmeciliği A.Ş, 25 Şubat Çarşamba günü 543 milyon Amerikan Dolarını T.C. Başbakanlık Özelleştirme Başkanlığı’na peşin ödeyerek limanı teslim almıştır. Derince Limanı, 2 Mart 2015 tarihi itibari ile Safi Derince Uluslararası Liman İşletmeciliği A.Ş. tarafından işletilmektedir.

Anadolu Bağdat Demiryolları Kumpanyası tarafından 1900 yılında inşaatına başlanılan Derince Limanı, 1904 yılında işletmeye açılarak,1953 yılında Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları İşletmesine devredilmiştir. Mart 2015 itibariyle özelleştirme kapsamında liman Safi Derince Uluslararası Liman İşletmeciliği yönetimiyle faaliyetlerini sürdürmeye devam etmektedir.


Bunları da beğenebilirsin