Denizcinin anasayfası

Dünyanın en büyük yatı 2024’te suya inecek

Somnio isimli yat, Abu Dabi kraliyet ailesine ait olan ve uzunluğuyla dikkat çeken Azzam’dan 40 metre daha uzun olacak.

İsveçli Winch Design ve Tillberg Design tarafından tasarlanıp, Norveçli Vaard tersanesinde inşa edilen dünyanın en büyük yatı Somnio’nun ayrıntıları ortaya çıktı. 222 metre boyundaki yata aslında “yüzer malikane” demek daha doğru. İçinde 160 ila 650 metrekare büyüklüğünde 39 özel daire bulunan 600 milyon dolar değerindeki Somnio’nun 2024 yılında suya ineceği belirtildi.

Somnio, Latince’de rüya görmek anlamına geliyor. Somnio’yu hem uzunluk hem de hacim olarak dünyanın en büyük yatı olarak konumlandıran proje yöneticileri bu adın Somnio’yu tanımladıklarına inanıyorlar.

İsveçli Winch Design ile Tillberg Design tarafından projelendirilen yatın üretimini ise Norveçli Vard tersanesi üstlendi.

Delmar Safety

39 lüks daire

6 güverteye yayılan 222 metre boyunda ve 33.500 GT’lik yatta büyüklükleri 160 ila 650 metrekare arasında değişen 39 lüks daireden her birinin 11.2 milyon dolara mal olduğu belirtildi. Bu daireler “kişiye göre özelleştirilebilir” özelliğe de sahip.

Dairelerde deniz kabuğu şeklinde büyük yataklar, okyanus manzaralı geniş yaşam alanları ve duvar aynaları dikkat çekiyor. En büyük dairenin, üst güvertenin büyük bölümünü kapladığı vurgulandı.

Kimlikleri gizli tutulacak

“Dünyanın en özel adresi” olarak tanımlanan yat gemiden daire alanların kimliklerinin gizli tutulacağı ve “mahremiyete” büyük önem verileceği aktarıldı.

Somnio’nun kurucu ortağı Erik Bredhe yaptığı açıklamada, “Dünyadaki tek konut süper yat olarak, titiz standartlarımızı tamamlayan tasarımcılarla çalışmaktan mutluluk duyuyoruz” derken, “Sahiplerimiz, bu tür bir yata yakışır şekilde sadece en iyisini deneyimleyecek” diye konuştu.

Proje sözcüsü ise verdiği demeçte, Somnio’nun daire satışlarının bu yılın başlarından itibaren olağanüstü ilgi gördüğünü ve bazı dairelerin şimdiden satıldığını söyledi.

Spor ve eğlence salonlarının, bir dizi restoran ve barın yanı sıra Somnio’da 10 bin şişelik devasa bir şarap mahzeni ve tadım odası da yer alıyor.

“Yat Gemi”de ayrıca birinci sınıf tıbbi bakım merkezleri ile keşif gezilerinde kullanılacak araştırma laboratuvarları da bulunuyor.

Somnio’nun Akdeniz’deki kısa mesafelerden Antarktika bölgesindeki keşif gezilerine kadar dünyanın tüm denizlerini dolaşabilecek donanıma sahip olduğu da vurgulandı.


Bunları da beğenebilirsin