Denizcinin anasayfası

Fethiye’deki tersane sahipleri çok sıkıntılı

DTO Fethiye şube Başkanı Şaban Arıkan, Fethiye'de tekne imalat ve bakım onarımı yapan tersaneciler Ulaştırma Altyapı Bakanlığı’ndan destek bekliyor

Fethiye Deniz Ticaret Odası Fethiye Şube Başkanı Şaban Arıkan ve Fethiye’de tekne imalat ve bakım onarımı yapan tersaneciler mevcut tersanenin fiziksel anlamda yetersiz olduğunu, yetkililerin bir an önce bu sorunun çözümü konusunda yardımcı olmaları gerektiğini ifade etmek adına basın açıklaması yaptılar.

Fethiye Tersane Bölgesi’nde yapılan basın açıklamasına Fethiye Deniz Ticaret Odası Fethiye Şube Başkanı Şaban Arıkan, tersane işletmecileri, tersane çalışanları ve tekne sahipleri katıldı.

Tersane İşletmecisi Kadir Kurt “Buradaki fiziki koşullar yol olması ve alt yapının olmaması dolayısıyla çok sıkıntılı. Ama 30-35 yıl önce kurulan tersane bugüne kadar hizmet veriyor. Burası biraz daha iyileştirilse yol aktarılsa imar planından geçirilse belki burası da yeterli olmasa bile belli bir süre daha hizmet verebilir. Ama buradaki izinlerin olmamasından, yeterli destek verilmemesinden dolayı burası yetersiz “ dedi.

“Tersane yetersiz”

Fethiye’de 1500 tekne var ancak 300-400 teknelik yer var diyerek konuşmasını sürdüren Kurt “Bu da teknelerin bakımsız kalmasına, yeterli bakım yapılamamasına neden oluyor. Bu da teknelerin değerinin düşmesine sebep oluyor. Bu ahşap tekneler bakımlı bir kadın gibidir. Ona bakmazsan, kuaföre göndermezsen bakımını yapmazsan kısa zamanda çürür. Bizim burada 40-45 metre büyük tekneler yapılmakta. Böyle bir teknenin tahmini bütçesi 3 milyon euro civarıdır. Bu da 15’le çarptığın zaman 45 milyon gibi bir sayı. Bu Fethiye sanayisinin belki tamamının cirosuna yakın. Buna benzer 10-15 tane tekne yapılıyor her yıl. Üst üste koyduğun zaman çok büyük bir katma değer” diye konuştu.Haber

“Olumsuz şartlarda sürdürmeye çalışıyoruz”

Yetkililerden destek beklediklerini ifade eden Kurt “Olumsuz şartlarda bu işi sürdürmeye çalışıyoruz. Bodrum olsun Marmaris olsun bu diğer ilçeler bizden biraz daha önde. 1999’dan bu yana Karaot Projesi’yle uğraşıyoruz. Bu basın toplantısının önemi, geçenlerde Fethiye Belediyesi’nin yapmış olduğu açıklamaya binaen yapıyoruz. Fethiye Belediyesi’ne de teşekkür ediyoruz. Başta eski Çiftlik Belediye Başkanı Halil Doğan’ı da pas geçmemek lazım. Zamanında böyle bir imar planından geçilmiş. Fethiye Belediyesi de üzerine giderek böyle bir girişimde bulundu. İkisine de teşekkür ediyoruz. Yerel yönetimden, Ulaştırma Altyapı Bakanlığı’ndan destek bekliyoruz. Burada çok büyük bir istihdam var ama önümüze engeller koyuluyor. Yine yapıyoruz ama çok zor şartlarda. Bulunduğumuz yer toprak, düzgün bir stabilize alan yok. Var olan tersanede tuvaletimiz bile yok. Alt yapı olmadığı için hiçbir şey yapamıyorsunuz. Sonuçta kiracısın yarı yarıya. Mülk sahibi olanlar da belediyeden izin alamıyor” dedi.

“Burası çamur deryası”

Yaklaşık 36 yıldır yat işletmeciliği yaptığını belirten Mehmet Özkan “modernize olmak istiyoruz. Önümüze hep bir engel çıkıyor. 1999 yılından beri belli bir kira ödenen yerimiz var ama türlü engeller çıkartılıyor. Burada çamur deryası içinde çalışıyoruz milyon dolarlık teknelerle modernize olmak istiyoruz ama olmuyor. Bir lavabomuz bile yok. Zor şartlarda çalışıyoruz buna artık yerel ve hükümetimiz tarafından bir çare bulunmasını istiyoruz” dedi.HaberHaber

Daha fazla imalathane ve çekek yeri istiyorlar

Son olarak konuşan Fethiye Deniz Ticaret Odası Fethiye Şube Başkanı Şaban Arıkan “İşin özü ile arkadaşlarımızın ricası şu; bölgemizde ki belediye başkanımızla, valimizle, devletimizle ortak çalışarak daha düzgün, sağlıklı bir yerlerde ve uluslararası yarışma yapılabilecek şartlarda bir imalathane ve çekek yeri istiyorlar. Bunu da belediyemizle, devletimizle, valimizle ortak çalışarak yapmak. Çiftlikte ki projede belediyemize teşekkür ediyoruz, iyi bir proje yapmıştır. Fethiye’nin böyle bir projeye ihtiyacı vardı. Ama şunu da söyleyeceğiz, belediyemizden biraz daha hassas bizlerle ortak çalışarak Karaot’ta da bize destek vermesini Çiftlik’te ki gibi arkadaşlarım adına bende talep ediyorum. Çünkü Çiftlik bizim bölgemize yetmeyecek artık bölgemizde 5 bin kadar tekne var. Ve bu 5 bin teknenin biz sadece gördüğünüz şartlarda kaç tanesine bakabiliyoruz, ne kadarını çekebiliyoruz? Şimdi biz bu teknelerden ülkemize ekonomi kazandıracaksak, bunların bakım, onarım, tamirini yapmamız lazım. Bu tekneler geliyorlar bizim bölgemize geziyorlar çok af edersiniz pisliklerini bırakıp gidiyorlar. Ama biz bunların bakımlarını yaptığımız zaman bölgemize çok daha büyük istihdam kazandırırız. Buna da sağlıklı, sıhhatli, geniş ve modernize olmuş bir alanda yaparız. Onun için arkadaşlarımın hassasiyetlerini anlıyorum bütün kamuoyunun da desteklerini bekliyoruz” dedi.


Bunları da beğenebilirsin