Denizcinin anasayfası

Kapt. Ömer Asmalı emekli oldu

Kılavuz Kaptan Ömer Asmalı aktif çalışma hayatını noktaladı

Kıyı Emniyeti’nde çalışma hayatının 36. senesini geride bırakan Ömer Asmalı, toplamda 41 yıl aralıksız sürdürdüğü devlet hizmetinin ardından aktif çalışma hayatını noktaladı.

Ömer Asmalı çalışma hayatı boyunca sertifika, şilt, plaket gibi bir çok belge aldı.

Ama Ömer Asmalı son aldığı belgeyi paylaşarak duygularını şu sözlerle dile getirdi: “her halde son aldığım belge hepsinin özeti idi. Mesleğimiz zor, riskli ve stresli. Allah’tan duam kazasız belasız mesleğimizi noktalamamızdı, Çok şükür kabul oldu.

Delmar Safety

Elbette, unumu eleyip, eleğimi duvara asmayacağım. Bundan sonra, daha dindin ve keyif verici yolculuklara çıkmak istiyorum. Sevgi ve selamlarımla hoşçakalın”.

Kılavuz Kaptan Ömer Asmalı kimdir

Rize Pazar’da 1958’de doğan Kılavuz Kaptan Ömer Asmalı, 1981 yılında Yüksek Denizcilik Okulu (YDO) Güverte Bölümü’nden mezun oldu.

1986’ya kadar DB Deniz Nakliyatı gemilerinde görev yapan Adalı aynı yıl şimdiki adıyla Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü’nde göreve başladı.

2003 yılına kadar kurtarma gemilerinde kaptan olarak çalıştıktan sonra kurum personeline STCW sertifikasyon eğitimi verme üzere karaya geçen Asmalı kurtarma başuzmanlığı, kurtarma ve römorkaj başenspektörlüğü, tahlisiye başenspektörlüğü gibi görevlerde bulundu.

Asmalı gerek kurtarma gemisi kaptanı gerekse kurtarma uzmanı olarak 300’e yakın operasyonda görev aldı.

Beykoz Barbaros Anadolu Denizcilik Meslek Lisesi, İTÜ Denizcilik Fakültesi ve İstanbul Üniversitesi Deniz Bilimleri İşletmeciliği Enstitüsü’nde öğretim görevlisi olarak ders veren Asmalı, 2003 yılından bu zamana kadar adliyelerde bilirkişi olarak görevine devam ediyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kocasinan İtfaiye Okulu’nda gemi ve deniz yangınlarıyla ilgili itfaiye teşkilatına da eğitimler veren Asmalı, evli ve bir çocuk babası.

Gemi Kurtarma Operasyonları ve Kıyı Emniyeti

Yüksek Denizcilik Okulu (YDO) 1981 Güverte mezunu olan Kıyı Emniyeti Deniz Hizmetleri Daire Başkanlığı Donatım Müdürü Kılvuz Kaptan Ömer Asmalı meslekte geçirdiği yılları ve katıldığı 300’e yakın kurtarma operasyonundaki tecrübelerini gelecek nesillere aktarmak için “Gemi Kurtarma Operasyonları ve Kıyı Emniyeti” kitabını yazmıştı.


Bunları da beğenebilirsin