Denizcinin anasayfası

Türk Loydu’nun kurucuları arasında yer aldığı uluslararası ‘TIC Konseyi’ kuruldu

Türk Loydu’nun da aralarında yer aldığı CEOC ile IFIA kurumları birleşerek uluslarası TIC Konseyi’ni (Test Inspection Certification Council) kurdular.

 

CEOC Test, Muayene ve Belgelendirme sektöründeki lider şirketleri temsil eden AB merkezli bir kuruluş; IFIA ise küresel ölçekte hizmet veren Uluslararası Muayene Kuruluşları Birliği idi.

 

KURULUŞLARA YÖN VERECEK

 

Birleşmeden doğan uluslar arası TIC Konseyi’nin küresel anlamda etkili olması ve bağımsız üçüncü taraf doğrulama hizmetlerini sürdüren birçok kuruluşa yön vermesi bekleniyor.

Küresel TIC sektörü organizasyonları olan IFIA ve CEOC’un düzenlenen olağanüstü genel kurulu ile birleşmelerinden meydana gelen Brüksel merkezli TIC Konseyi, global ölçekte test, muayene ve belgelendirme alanında faaliyet gösteren 90’dan fazla üye şirketin ve kuruluşun sektördeki sesi olacak.

Türk Loydu’nun kurucu üyeleri arasında yer aldığı TIC Konseyi’nin oluşması ile ilgili değerlendirme yapan Türk Loydu Endüstri ve Belgelendirme Sektörü Direktörü Ayfer Adıgüzel, bağımsız TIC endüstrisinin dünya çapında yaklaşık 200 milyar dolarlık ciro ve yaklaşık bir milyon yetkin çalışanı ile enerji, kimya-petrokimya, tarım, tüketici ürünleri, altyapı, ulaşım, inşaat sektörü  başta olmak üzere farklı sektörlerde test, belgelendirme, gözetim, endüstriyel denetimler, ürün ve yönetim sistemi belgelendirmesi, eğitim, inşaat kontrolleri ve klaslama başta olmak üzere oldukça geniş yelpazede hizmetler sunduğunu söyledi.

Adıgüzel, yeni kurulan TIC Konseyi’nin nihai tüketiciyi koruyan, uluslararası ticareti kolaylaştıracak ve teknolojik gelişmeleri destekleyecek etkili çözümlerin oluşturulmasını teminen yasal otoriteler ve kilit paydaşlarla işbirliği yapacağına değinirken üyelerinin yetkinliği ile bu alandaki  politika yapıcılara, TIC hizmetlerinin gerekliliği ve nasıl kullanılacağı konusunda önemli katma değer yaratacağını vurguladı.

Türk Loydu Vakfı Başkanı Cem Melikoğlu, yeni kurulan TIC Konseyi’nin endüstriel faaliyetlerde yön gösterici güçlü bir yapı haline geldiğini, Türk Loydu olarak artık global yapıların içinde olmayı ve güçlü bir uluslarası temsil ile Türk sanayicisine daha fazla destek olmayı planladıklarını ifade etti.

 


Bunları da beğenebilirsin