Denizcinin anasayfası

Atlantik’in ortasında terk edilmiş bir yat bulundu

jersey evening post Richard Heath’ın haberine göre Jersey ve Fransız sahil güvenlik görevlileri ve bir konteyner gemisi kaptanı sayesinde Atlantik’in ortasında boş kalan sürüklenen terk edilmiş bir yelkenli yat tespit edildi.

Bu hafta Jersey Sahil Güvenlik Birimi, ABD’deki Savannah’dan Fransa’daki Le Havre’ye giderken 20 metrelik bir yat keşfeden 300 metrelik MOL Empire’in kaptanından bir çağrı aldı.

Atlantik'in ortasında terk edilmiş bir yat bulundu

Gemi Jersey’den 1.500 deniz mili ötedeydi, bu nedenle olayın koordinasyonu Birleşik Krallık’taki Ulusal Denizcilik Operasyon Merkezi’ne iletildi ve bu da denizaşırı arama ve kurtarma görevlerini başlatacak kaynaklara sahipti.

MOL İmparatorluğu’nun kaptanı küçük yelkenli gemiyi birkaç kez daire içine almıştı ve gemide birinin olup olmadığını görmek için kurtarma gemisini fırlatmaya çalışmıştı ama deniz koşulları çok zordu.

Atlantik'in ortasında terk edilmiş bir yat bulundu

Daha sonra yatın fotoğraflarını çekti ve uydu üzerinden Jersey Coastguard, Fransa’daki Cross Jobourg Coastguard ve bir İngiltere sahil güvenlikine e-posta ile gönderdi.

Cross Jobourg hızlı bir şekilde yelkenli gemiyi Kasım ayının ilk iki haftasında gerçekleşen Route de Rhum yarışına katılımcı olarak tanımladı.

Geminin kadın kaptanı, St Malo’dan Guadeloupe’ye yarış sırasında aşırı fırtınalı şartlarla karşılaştı ve kurtarıldı, ancak gemisini terk etmek zorunda kaldı.

Bir Facebook yazısında, Jersey Coastguard şunları söyledi:

‘Geminin kaptanının ısrarı ve marifeti, denizaşırı telekomünikasyondaki ilerlemeleri ve dört sahil güvenlik kurumu arasında işbirliğini sürdürmesi nedeniyle, bu olay tek bir SAR birimi gönderilmek zorunda kalmadan 90 dakikadan daha kısa sürede çözüldü.

Katılan herkese teşekkür ederim.

Operasyon Odasında hiçbir zaman sıkıcı bir gün olmadı. ‘


Bunları da beğenebilirsin