Denizcinin anasayfası

BAE’den Pakistan’da 10 milyar dolarlık yatırım

Middle East Online’nin haberine göre BAE, Pakistan’ın derin su limanı Gwadar’da 10 milyar dolarlık bir petrol rafinerisi kurmayı planladığını belirten Suudi enerji bakanı Cumartesi günü yaptığı açıklamada, Çin’in yardımı ile geliştirilen Hint Okyanusu limanında konuşma yaptığını söyledi.

Pakistan, kısmen artan petrol fiyatlarının neden olduğu yükselen cari işlemler açığını kapatmak için yatırım ve diğer finansal destekleri çekmek istiyor.

Geçen yıl, Suudi Arabistan, Pakistan’a ham ithalatı finanse etme yardımını içeren 6 milyar dolarlık bir paket teklif etti.

Suudi Enerji Khalid Al-Falih, Gwadar’da gazetecilere verdiği demeçte:

“Suudi Arabistan, Pakistan’ın ekonomik gelişimini Çin Petrol Ekonomik Koridoru’nda bir petrol rafinerisi ve ortaklık kurarak kararlı kılmak istiyor” dedi.

Taç Prens Muhammed bin Salman’ın anlaşmayı imzalamak için Şubat ayında Pakistan’ı ziyaret edeceğini söyledi. Bakan, Suudi Arabistan’ın başka sektörlere de yatırım yapacağını ekledi.

Pekin, Pakistan’ı batı Çin’i dünyaya bağlayan büyük bir kara yoluna dönüştürmeye yardımcı olmak için elektrik santralleri, büyük otoyollar, yeni ve yükseltilmiş demiryolları ve daha yüksek kapasiteli limanların inşa edilmesini içeren Çin Pakistan Ekonomik Koridoru’nun (CPEC) bir parçası olarak 60 milyar dolar vaadinde bulundu.

Pakistan Petrol Bakanı Ghulam Sarwar Khan, “Gwadar’da bir petrol rafinerisi kurulmasıyla Suudi Arabistan, CPEC’te önemli bir ortak olacak” dedi.

Suudi haber ajansı SPA, daha önce Falih’in rafine, petrokimya, madencilik ve yenilenebilir enerji konularındaki işbirliğini görüşmek üzere Pakistan’ın petrol bakanı ve Denizcilik Bakanı Ali Zaidi ile Gwadar’da görüştüğünü bildirdi.

Falih, mutabakat zaptı imzalamadan önce düzenlemeleri tamamlayacağını söyledi.

Başbakan Imran Han hükümeti Ağustos ayında iktidara geldiğinden beri, Pakistan Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Çin’den ekonomik yardım paketleri aldı.

Pakistan, Kasım ayında, 1980’lerin sonlarından bu yana, 13. ödemeden kurtulma krizi ile başa çıkabilmek için 13’üncü yardımını istediği için Uluslararası Para Fonu ile görüşmeleri uzattı.

Pakistan başbakanlık ofisi Perşembe günü yaptığı açıklamada, İslamabad’ın Suudi Arabistan ve BAE ile önümüzdeki haftalarda yatırım anlaşmaları imzalamayı umduğunu söyledi.


Bunları da beğenebilirsin