Denizcinin anasayfası

Dünyanın ilk hidrojenle çalışan römorköründe tahrik sistemi kuruldu

Almanya merkezli Schottel, İspanya'da Astilleros Armon'da yapım aşamasında olan dünyanın ilk hidrojenle çalışan römorkörü Hydrotug için iticiler tedarik etti.

Dünyanın ilk hidrojenle çalışan römorköründe tahrik sistemi kuruldu

Almanya merkezli Schottel, İspanya’da Astilleros Armon’da yapım aşamasında olan dünyanın ilk hidrojenle çalışan römorkörü Hydrotug için iticiler tedarik etti.

Mayıs 2022’de denize indirilen Hydrotug’ın 2022’nin son çeyreğinde tamamlanması ve 2023’ün ilk çeyreğinde Antwerp-Bruges Limanı’nda faaliyete geçmesi planlanıyor.

Schottel, her biri 2.000 kW güç üreten, hidrojen ve dizelle çalışabilen iki BeHydro V12 silindirli, çift yakıtlı, orta hızlı motorla çalışan iki RudderPropeller tipi SRP 460’ı teslim etti. BeHydro, Anglo Belgian Corp ve CMB.Tech’in ortak girişimidir.

31 metrelik römorkörün 65 tonluk bir çekiş gücü elde etmesini sağlıyor

SRP 460’lar, 2,4 metre çapında bir nozzle pervanesine sahiptir ve itici konfigürasyonu, bu 31 metrelik römorkörün 65 tonluk bir çekiş gücü elde etmesini sağlar.

Antwerp-Bruges Limanı Başkanı Jacques Vandermeiren, “Antwerp-Bruges Limanı sürdürülebilir ve CO2 nötr bir limana geçişte Hydrotug ile önemli bir adım atıyor” dedi.

“Liman, piyasadaki en çevre dostu teknolojileri bir araya getirerek tüm filosunu çevre dostu hale getirme politikasını sistematik olarak izliyor.”

Düşük CO2 emisyonuna sahip olacak

Hydrotug, liman operasyonları sırasında hidrojen yakıtı kullanırken düşük CO2 emisyonuna sahip olacaktır.

Astilleros Armon, dizel yanmasından kaynaklanan NOx ve partikül emisyonlarını en aza indirmek için seçici katalitik indirgeme ve partikül filtreleri de kurdu.

Astilleros Armon römorkörler, açık deniz desteği ve balıkçı gemilerinde uzmanlaşarak bugüne kadar 950’den fazla gemi inşa etti.

1921’de kurulan Schottel, tüm boyutlarda gemiler için 30 MW’a kadar güç oranlarına sahip azimut tahrik ve komple tahrik sistemleri tedarik etti.

Antwerp-Bruges Limanı, dünyanın en büyük limanlarından biridir ve Rotterdam’dan sonra Avrupa’nın en büyük ikinci limanıdır.

 


Bunları da beğenebilirsin