Denizcinin anasayfası

İlk sıfır emisyonlu otonom gemi seferde

Dünyanın ilk tamamen emisyonsuz otonom konteyner gemisi Yara Birkeland, ilk seferine çıktı.

Dünyanın ilk tamamen emisyonsuz otonom konteyner gemisi Yara Birkeland geçen yıl Kasım ayında Norveçli amonyak ve gübre üreticisi Yara International’a teslimatının ardından Oslo fiyordundaki ilk yolculuğunu tamamladı.

Gemi, Yara Birkeland, Kongsberg ile işbirliği içinde geliştirildi ve Vard tarafından Enova aracılığıyla Norveç hükümetinin 15,2 milyon dolarlık desteğiyle inşa edildi. Porsgrunn ve Brevik arasında mineral gübre taşıyan gemi 2022’den itibaren ticari seferlerine başlayacak.

Yara CEO’su Svein Tore Holsether “Dünyanın ilk tamamen elektrikli ve kendinden tahrikli konteyner gemisini sergilemekten gurur duyuyoruz. Gemi 1.000 ton CO2’yi kesecek ve karayolu taşımacılığını yılda 40.000 kamyon yüküne kadar azaltacak ” dedi.

Delmar Safety

Holsether geminin yeni tip emisyonsuz konteyner gemilerinin başlangıcı olacağını da belirtti.
Yara, 2017’den beri denizcilik teknolojisi şirketi Kongsberg ile birlikte çalışıyor – denizcilik sektörünün otonom operasyonlara ve sıfır emisyonlu nakliyeye yolculuğuna öncülük eden öncü bir proje. COVID-19 salgını geminin planlanan teslimatını bir yıldan fazla geciktirdi.


Bunları da beğenebilirsin