Denizcinin anasayfası

Kaçakçılık ve korsanlık nakliyeyi boğdu

New Telegraphng’in haberine göre denizcilik sektöründeki paydaşlar, özellikle zayıf altyapı, kötü politikalar ve zorlu çalışma ortamı nedeniyle liman sektöründeki ticari faaliyetlerin bu yıl ciddi bir gerileme yaşadığını söyledi.

Ayrıca, Federal Hükümetin, İş Yapma Kolaylığı Üzerindeki Etkisinin, nakliye hatları ve kamyon sahiplerinin Ocak ve Aralık 2018 arasında hem ithalat hem de ihracat ticaretini etkilediğinden, sektörde sıkıntıların hissedilmediğinden şikayet ettiler

. Nijerya Ticaret, Sanayi, Maden ve Tarım Odaları Birliği (NACCIMA), Bayan Alaba Lawson, kargoların boşaltılmasındaki gecikmenin devam ettiğini söyledi.

Gana ve Benin Cumhuriyeti limanlarında uygulanabilir olanlardan çok uzak olduğunu belirtti.

Ayrıca, Nijeryalı Karayolu Taşımacılığı Sahipleri Birliği (NARTO) Başkan Vekili Kuru Yük Bölümü, Alhaji Abdullahi Inuwa, Wharf ve Apapa Oshodi eksenindeki konuşlandırılabilir liman yollarının, Cumhurbaşkanlığı’na rağmen yüklerin varış yerlerine taşınmasını engellemeye devam ettiğini söyledi.

Liman dışına taşınan yüklerin maliyetinin yılda yüzde 900 oranında arttığını belirtti.

Inuwa, liman yollarının, ülkenin limanlarını Batı Afrika’da rekabetçi ve çekici olmayan hale getirdiğini söyledi.

Benzer şekilde, Genel Müdür, SIFAX Off Dock Limited, Oliver Omajuwa, Lagos’ta liman ekseni etrafında çalışan gümrüklü terminallerin depolama ve boşta çalışma saatlerinde gelir kaybettiklerini açıkladı.

Ayrıca, yıl boyunca, Federal Hükümet, Federal Maliye Bakanlığı ve Nijerya Gümrük Servisi (NCS) web sitesinde kargoların paletlenmesi konusundaki yeni ithalat politikasından muaf tutulabilecek kargoların listesini eklemedi.

 

İthalat ve İhracat

Nijerya Limanları Kurumu’nun (NPA) sevkiyat pozisyonundan ithal edilen veriler, limandan düşük miktarda pirinç ithalatının yanı sıra, büyük miktarda buğday, hurma yağı, ham şeker ve mısır ithalatının yerel üretimi etkilediğini ortaya koydu.

Bir ay içinde, CMA / CGM Denizcilik şirketi, Hapag-Lloyd ve Maersk Line gibi üç yolcu gemisi, iş yapma maliyetini olumsuz yönde etkileyen bazı ek ücretler getirdi.

Örneğin, CMA CGA, 2018’de Apapa ve Tincan limanlarına gelen kargolar için kuru ve soğutuculu konteynerlerde 20 feet başına 400 $ / 350 Euro ve 40 feet başına 400 / EUR 350’lik ve kuru ve soğutuculu konteynerler getirmişti.

 

Korsan

Uluslararası Denizcilik Bürosu (IMB), yıl içindeki raporlarında, bugüne dek Gine Körfezi bölgesinde kaydedilen 46 olaydan, bu olayların 31’inin Nijerya’nın karasularından tek başına kaydedildiğini ve 2018’de kaydedilen toplam korsanlık olaylarının yüzde 67,39’u için yalnızca Nijerya’nın sorumlu olduğunu belirttiğini söyledi.

Bununla birlikte, Nijerya denizcilik İdaresi ve Güvenliği Ajansı (NIMASA) protestoda, büronun Nijerya gerçeklerini ve rakamlarını yanlış temsil ettiğini söyledi.

Ajansın Genel Müdürü Dr. Pterside Dakuku, büronun ülkedeki diğer suç türlerini korsan saldırıları olarak sınıflandırdığını söyledi.

Ona göre, korsanlık diğer deniz suçlarından farklı.

IMB Korsan Raporlama Merkezi tarafından sık sık dere ve Nijerya’da yaşanan suçların bile korsanlık olarak rapor edildiğini gözlemledi.

Dakuku, raporun, Nijerya suyollarının güvenliği konusunda küresel deniz arenasında ülkenin olumsuz algılanmasını yaratma potansiyeli yüksek olan bir iddia olduğunu belirtti.

 

Gönderici Konseyi

Endüstride kaçakçılık, gizlenme ve ilan edilme endişesiyle kaygılanan Nijeryalı Gemici Konseyi (NSC), 2015 yılında paydaşların sert muhalefetinden dolayı askıya alınan Kargo İzleme Notunu (CTN) yeniden sunmuştu.

Konsey, ülkeye ithal edilen malların yaklaşık yüzde 90’ının limanlarda ilan edilmediğini protesto etmişti.

 

Apeks bankası ayrıca, tüm denizcilik acentelerinin, denizaşırı ülkelerdeki müdürleri için operasyonel maliyetleri gerçekleştirecekleri Ödeme Hesaplarını (DA’ları) çalıştırmalarını zorunlu kılmıştı.

Deniz taşımacılığı acentalarının yerel olarak gemiler tarafından yapılan masrafları kapatmak için artık forex erişimine izin verilmeyeceğini belirtti.

Bu ücretler arasında Nijerya Limanları Kurumu (NPA), Nijerya Deniz Güvenliği ve İdare Ajansı (NIMASA), gemi avcılık masrafları ve diğer yerel nakliye masrafları bulunmakta.

 

NIMASA

Nijerya Denizcilik İdaresi ve Güvenliği Ajansı (NIMASA), denizcilik endüstrisi için 2018 tahminini açıkladı.

Bu tahmin, ülkenin denizcilik alanında iş yapmak isteyen yerel ve uluslararası paydaşlar için bir pusula olarak yorumlandı.

Ajansın genel müdürü Nijeryalıların toplam filo büyüklüğünün 2018’de yüzde 4.08 ve 2019’da yüzde 4.41 oranında büyümesini beklemeleri gerektiğini söyledi.

 

NPA

Nijeryalı Limanlar İdaresi (NPA), Apapa ve Tin Can Island limanlarındaki ithalatçıların mali sıkıntılarını gidermek için diğer limanlarda yapılan bazı ücretlerin aşağı doğru çekilmesini sağladı.

Ayrıca, terminallerde bulunan kargolar için kira bedellerinin başlamasından önceki üç boş günün geçerli döneminden itibaren dört aylık bir süre için 21 boş güne çıkarılmasını onayladı.

Yılın başlarında, otorite gemide 200 mürettebat üyesi olan 3.8 milyar dolarlık Yüzer, Üretim, Depolama ve Boşaltma Egina’nın yanaşması için görevlendirdi.

Ayrıca, daha büyük gemilerin limana erişme yolunu açmak için Warri’deki Escravos kanalının taranmasını sağladı.

Yetkili, B Terminali, Warri Eski Limanı’nın yıl içerisinde Messrs Ocean ve Cargo Services Limited’e imtiyazını onayladı.

 

Gümrük

Nijerya Gümrük Servisi (NCS) bu yıl limanlarda ve sınırlarda ticareti kolaylaştırmak için Nijerya Gümrük Entegre Hizmeti 2’yi (NCIS II) tanıttı.

Platform, kesintisiz kargo girişimini artırmak için özel olarak oluşturulmuş bir yazılım, ancak 2018’in ikinci çeyreğinde birkaç kez kargo girişimini engellemişti.

 

NIWA

Federal Hükümet, bu yıl Lagos Doğu senatör semtini temsil eden eski Senatör, Senatör Olorunimbe Mamora’nın Ulusal İç Su Yolu (NIWA) genel müdürü olarak atanmasını onayladı.

Otorite, yıl boyunca, Katı Maden Gelişimi Bakanlığı’nın yasadışı yollardan toprağa karıştığından şikayet etti.

Diğer kardeşlik kurumları tarafından işgal edilen bazı mülklerin yasadışı yollardan elde edilmesine yönelik çabaların verimli olmadığını belirtti.

Yetkili ayrıca, işlevsel araçların eksikliği, gelir tahriki için tekneler, genel devriye, Onitsha Limanı ve Warri bölge ofisinde yetersiz personel ve altyapıdan şikayet etti.


Bunları da beğenebilirsin