Denizcinin anasayfası

ABD savaş gemisi gönderdi, Çin alarma geçti!

ABD’nin Çin’in yapay adalarının kara sularına savaş gemisi göndermesinin ardından harekete geçen Çin, DF-26 gemi katili balistik füzelerini (ASBM) alarma geçirdiğini duyurdu. Füzelerin menzili 4500 km olarak açıklandı.

 

Çin’in orta ve büyük gemileri hedef alan yeni nesil orta menzilli balistik füzesi olan DF-26, hem konvansiyonel hem de nükleer savaş başlıkları taşıyabiliyor.

 

Çin Merkez Televizyonu (CCTV), DF-26’nın Çin’in kuzeybatı platosu ve çöl alanlarında faaliyet gösteren Halk Kurtuluş Ordusu (PLA) Roket Gücü altındaki bir tugaya bağlı olduğunu bildirdi.

 

İlk defa PLA’nın hizmetine girdiğinde görüntülenen füzeler, basına servis edilen yeni görüntüyle uzun bir aradan sonra tekrar gün yüzüne çıkmış oldu.

Konuyla ilgili geçtiğimiz günlerde bir açıklama yapan Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lu Kang, ABD donanmasına ait savaş gemisinin Güney Çin Denizi’ne girmesine tepki göstererek Vaşington yönetimini bölgede provokasyona son vermeye çağırmış, ABD gemisini uyarmak için uçak ve savaş gemileri gönderdiğini ve ABD’ye sağlam bir cevap verileceğini belirtmişti.

 

Uzmanlar, DF-26’nın Çin’in topraklarını koruma yeteneğine sahip olduğunu belirtiyor.

Çin’in daha iç bölgelerinden atış yapılsa bile, DF-26’nın Güney Çin Denizi’ni kapsayacak kadar geniş bir ulaşabileceğini, 4 bin 500 kilometre uzaklıktaki hedefleri vurabildiğini, ABD’nin Batı Pasifik’te bulunan Guam Adası’ndaki deniz üsleri de dahil olmak üzere hedefleri başarıyla vurabileceğini belirtiyorlar.


Bunları da beğenebilirsin