Denizcinin anasayfası

ABD’den İDA atağı

ABD, Rusya ve Çin'e karşı elini güçlendirmek için insansız deniz araçları (İDA) üretecek.

Otonom araçlar özel sektöre şekil vermeye devam ederken, askeri alanda da insansız araçlar her geçen gün artış gösteriyor. Ülkemizin de son derece çok önem verdiği İHA’lar, ABD’de yeni bir boyut kazanıyor. Uzun yıllardan beri Rusya ile mücadele eden ABD, insansız deniz araçları yapmaya hazırlanıyor. Tamamen robotik donanımlarla donatılacak otonom gemilerin sayısını artıracak ülke, bu sayede Rusya ve Çin’e karşı elini güçlendirmeyi amaçlıyor.

The National Interest (NI) dergisinin yayınladığı rapora göre, ABD’nin yüzlerce askerin yer aldığı gemilerinin Rus ve Çin’in füzelerine karşı savunmasız olduğu gerekçe gösterilerek 10 insansız savaş gemisi ile 10 insansız robotik denizaltı için ödenek ayırdığı açıkladı. Toplamda 4 milyar doları gözden çıkaran ABD, riskli görevlerde bu otonom gemileri tercih ederek can kaybını en aza indirmeyi hedefliyor.

 

Konuyla ilgili açıklama yapan Tuğamiral Randy Crites, geliştirilecek robotik gemilerin sadece saptama değil aynı zamanda saldırı durumlarında da kullanılabileceğini belirtti. İçerisinde mürettebat taşımadığı için boyut olarak daha küçük ve çevik olabilen otonom gemiler, ABD filosunun yeni caydırıcı güçleri olarak Rusya ve Çin’in karşısına çıkacak.

Delmar Safety

2020 yılında seri üretime geçmesi beklenen gemilerin ilkinin inşası için 1,3 milyar dolar bütçe ayrıldı. Ülkemizin de üzerinde durduğu insansız askeri araçlar, her geçen gün daha fazla sektörde yer almaya başladı. Askeri teknolojinin büyük bir hızla gelişmesi, günlük yaşantımızda sıklıkla kullandığımız teknolojilerin de zamanla evrimleşeceği noktayı gözler önüne seriyor.

 


Bunları da beğenebilirsin