Denizcinin anasayfası

İsrail ve BAE’den insansız deniz aracı

İsrail ile BAE, ticari ve askeri amaçlarla kullanılacak bir dizi insansız deniz aracını tasarlamak üzere anlaşmaya vardı.

İsrail ve Birleşik Arap Emirlikleri’nden, silah üretiminde yeni bir ortaklık açıklaması geldi. İki ülke, ortaklaşa olarak hem askeri hem ticari amaçlarla kullanılacak insansız deniz aracı üretecek.

İsrail ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), silah üretimindeki ortak adımlarını ilerletiyor. İki ülkenin devlet silah şirketlerinin, denizaltı savar savaşı yürütme kapasitesi bulunan insansız deniz araçları üreteceği açıklandı. İnsansız deniz araçları, askeri amaçların yanı sıra ticari olarak da kullanılabilecek.

İki yılda bir düzenlenen Dubai Havacılık Fuarı’nın son gününde açıklanan anlaşmaya göre, BAE devlet iktisadi teşekkülü EDGE Teknoloji Grubu ile İsrail Havacılık ve Uzay Sanayisi IAI, ‘170 M’ adı verilecek, gelişmiş modüler insansız gemiler tasarlayacak. Hem ticari hem askeri amaçlarla kullanılması planlanan gemilerin yarı ve tam otonom şekilde çalışması, denizaltı tespiti ve denizaltı savar savaşı gibi misyonları yerine getirmesi öngörülüyor. İnsansız deniz araçlarının aynı zamanda istihbarat, keşif, izleme, mayın tespiti ve temizlemesi gibi alanlarda kullanılması planlanıyor.

Delmar Safety

İnsansız gemilerin, belirli hava araçları için bir tür uçak gemisi olarak da tasarlanacağı belirtildi. Açıklamaya göre, insansız gemiler ticari açıdan da petrol ve doğalgaz sondajı amacıyla üretilebilecek. Ortak proje çerçevesinde, platformun tasarımının BAE’de yapılacağı, İsrail’in otonom kontrol sistemini üreteceği belirtildi.

Projeye ne kadar sermaye ayrıldığı veya üretimin ne zaman başlayacağı ise bilinmiyor.


DM Group
Bunları da beğenebilirsin