Denizcinin anasayfası

İstanbul Boğazı’nda tehlikeli yakınlaşma!

ABD ve Rus savaş gemileri bugün Karadeniz’den peş peşe İstanbul Boğazı’na girdi. 2 savaş gemisinin geçişine sahil güvenlik botları eşlik etti.

Her iki gemide de askerlerin eller tetikte nöbet başında olduğu gözlendi.

ABD Donanmasına ait DDG 75 Borda numaralı Donald Cook adlı güdümlü füze destroyeri ve Rusya’nın Karadeniz filosuna ait RFS 490 borda numaralı ‘Amiral Essen’ güdümlü füze firkateyni saat 08.00 sıralarında Boğaz’ın, Karadeniz girişinde karşılaştılar.

Boğaz’a önce ABD savaş gemisi girdi. Ardından Rus donanmasının en modern gemilerinden birisi olan Amiral Essen, Boğaz’a girdi. Gemilerin peş peşe geçişlerine sahil güvenlik botları da eşlik etti. Gemilerdeki askerlerin silahlar başında nöbet tutması dikkat çekti.

ABD GEMİSİ 11 GÜN SONRA GERİ DÖNDÜ

ABD savaş gemisi, 11 gün önce İstanbul Boğazı’ndan geçerek Karadeniz’e açılmış ve bir süre burada rutin devriye görevinde bulunmuştu. Gemi daha Ukrayna’nın Odessa Limanını ziyaret etti. Savaş gemisi bugün Karadeniz’den ayrılarak Marmara Denizi’ne geçti.

RUSYA’NIN EN MODERN SAVAŞ GEMİLERİNDEN BİRİSİ

Güdümlü füzeleri ve modern silahları olan Rus savaş gemisi de ABD savaş gemisi ile aynı saatlerde Boğaz geçişini tamamlayıp Marmara Denizine açıldı. Savaş gemisi Akdeniz’e konuşlandırılmak için görevlendirildiği belirtiliyor.


Bunları da beğenebilirsin