Denizcinin anasayfası

Ukrayna savaş gemileri, ‘Hayalet Modu’nda Kerç Boğazı’nı geçmeye çalışmış

Rusya Sahil Güvenlik Birimi ve Federal Güvenlik Servisi (FSB) yetkilileri, Kerç Boğazı’nda alıkonulan Ukrayna gemilerinde olağandan daha fazla mühimmat olduğunu ve bazı silahların savaşa hazır halde bulunduğu gemilerin hayalet modunda boğazı geçmeye çalıştığını açıkladı.

Rusya Sahil Güvenlik Birimi Başkan Yardımcısı Aleksey Volskiy ve Federal Güvenlik Servisi (FSB) Soruşturma Dairesi Başkanı Mihail Şişov, 25 Kasım’da Kerç Boğazı’ndan geçmeye çalışırken alıkonulan Ukrayna gemileri ve mürettebatıyla ilgili açıklamada bulundu.

“STANDARDI AŞAN SİLAH VARDI”

Gazetecilere konuşan Volskiy, gemilerde standardı aşan silah ve mühimmatın olduğunu söyledi.

Şişov da gemideki topçu atış sistemlerinin mühimmat yüklü ve eyleme hazır durumda olduğunu, gemilerden birinden alınan bir belgeden de Kırım ile Rusya anakarasını ayıran boğazı hayalet modunda geçme yönünde talimat verildiğinin anlaşıldığını ifade etti.

“TUTUKLANAN DENİZCİLERDEN BİRİ İŞKENCECİ BİR SBU AJANI”

Şişov, olay sırasında Ukraynalı mürettebatın Rus güvenlik güçlerinin ateş açması sonucunda kendi gemilerinden çıkan parçalardan dolayı yaralandığını, doğrudan kurşun yaralarının olmadığını kaydetti.

Şişov’un açıklamasına göre, Ukrayna’dan tek taraflı bağımsızlığını ilan eden Donetsk Halk Cumhuriyeti’nden (DHC) bir kişi, mürettebattan birinin tutuklu bulunduğu bir dönemde kendisine işkence yaptığını ve üzerinde çok ciddi yaraların oluşmasına sebep olduğunu söyledi.

Suçlamayla ilgili daha fazla ayrıntı vermeyen Şişov, söz konusu Ukraynalı denizcinin Kiev’in istihbarat servisi SBU’dan olduğunu aktardı.


Bunları da beğenebilirsin