Denizcinin anasayfası

‘USS Fitzgerald’ın ölümcül çarpışması önlenebilirdi’

‘USS Fitzgerald’ın ölümcül çarpışması önlenebilirdi’

Japonya’dan Yokosuka Naval Base ve The Navy Times’in haberlerine göre:

Mayıs 2017’de USS Fitzgerald tarafından yapılan yakın bir gözden geçirme olayının ciddi bir incelemesi, bir askeri gazetenin bildirdiği sızdırılmış bir deniz soruşturmasına göre, 17 denizciyi öldüren bir çarpışmanın önlenebileceği iddia edildi.

The Navy Times, bu hafta, 17 Haziran 2017’de Donanma’nın Fitzgerald’ın Singapur yakınlarındaki bir petrol tankeriyle çarpışmasına ilişkin dahili raporunda bir dizi makale yayımladı.

Donanma raporu, kısmen, 10 Mayıs 2017’de Japonya’nın Sasebo kentinde gerçekleşen çarpışmayı gözden geçirememeyi eleştirdi.

Donanma Times gazetesine göre, Donanma soruşturmasının çoğu daha önceki olaya odaklandı.

Dahili raporda, bir subay, Fitzgerald’ın yanındaki gemilerin “yüzey temas resmi ile karıştırılıyor” ve güdümlü füze avcısı’nın komutanı subayı Cmdr olarak nitelendirildiğini belirtiyor.

Robert Shu

Shu, muhbiri bir ticaret gemisinin arkasına yönlendirdi ve Donanma Times’a göre köprüden ayrıldı. Fitzgerald, tüccar gemisinin kıç tarafından geçtiğinde, karşı tarafta başka bir gemi tespit edildi.

Raporda, görevdeki bir subayın “beş kısa patlama sesi çektiği ve çarpışmadan kaçınmak için tüm acil durumları aktifleştirdiği” ve Donanma Times’a göre olası bir kaza önlendiği belirtildi.

Olay gerçekleştiğinde Shu köprüde değildi

Fitzgerald’ın ölümcül çarpışmadan beş hafta sonra, Yarbay 13 Mayıs 2017’de Shu’yu devralmış olan Bryce Benson da köprüde yoktu.

Ancak Sasebo yakınlarındaki yakın çağrıdan farklı olarak, kimse çarpışma sonrası rapora göre gemileri uyarmak için patlamalara ses vermedi.

Deniz Kuvvetleri Times gazetesine göre, ölümcül çarpışmayı araştıran ikinci komutan Brian Fort, iç raporda, olaydan sonra yapılan kritik bir öz değerlendirmenin ölümcül kazayı önlemeye yardımcı olabileceğini yazdı.

Fort gazeteye göre “Komutan] ve [icra memuru] yakın çarpışmayı eleştirdilerse, bu soruşturmanın ortaya çıkardığı [ölümcül Fitzgerald çarpışmasının] temel nedenlerini tespit etmiş olabilirler” dedi.

Komutan, Donanma bilgi şefi yardımcısı J. Dorsey, e-posta ile Çarşamba günü Stars and Stripes’e verdiği demeçte, servisin “Mayıs 2017’de Sasebo’da Fitzgerald’ın yakın çarpışmasıyla ilgili olarak verebileceği bir rapor olmadığını” söyledi.

Dorsey, Fitzgerald’ın birleştirilmiş Fitzgerald ve USS John S. McCain’in çarpışma sonrası raporunda açıklanan öz gözden geçirme eksikliğini tanımlayan bir paragrafa işaret etti.

Raporda “Komuta liderliği kritik bir öz değerlendirme kültürü oluşturmadı” dedi.

“Mayıs ayının ortasındaki yakın bir çarpışmanın ardından liderlik, temel nedenleri belirleme ve geminin performansını iyileştirmek için düzeltici önlemler alma konusunda hiçbir çaba sarf etmedi.”

Bu sorunu ele almak için, 26 Ekim 2017 tarihli çarpışma sonrası raporda Deniz Kuvvetleri’ne “yüzey kuvvetinde dersleri paylaşmak için kaçırılmayacak raporlama süreçleri oluşturulması ve kullanılması” önerildi.

Donanma tarafından bu önerinin uygulanmasına ilişkin yorum Perşembe günü hemen yapılmadı.


Bunları da beğenebilirsin