Denizcinin anasayfası

BP, Rosneft`teki payını satacak

BP Rus petrol şirketi Rosneft’teki yüzde 20’ye yakın hissesinin tamamını Ukrayna krizi nedeniyle satacağını duyurdu.

BP, Rusya’nın Ukrayna’daki işgal girişiminden sonra Rus devlet petrol şirketi Rosneft’teki yüzde 19,75 oranındaki hissesini satışa çıkardı.

2013 yılından beri Rus şirketinde hisse sahibi olan BP, İngiltere’nin baskısı altında kaldı. BP CEO’su Bernard Looney ve BP adayı yönetmen Bob Dudley gibi Rosneft yönetim kurulundan “hemen geçerli olmak üzere” istifa etti.

Looney, Ukrayna’da ortaya çıkan durumdan üzüntü duyduğunu belirterek, “Yönetim kurulu olarak hem doğru bir karar aldığımıza hem de kararın BP’nin uzun vadeli çıkarlarına uygun olduğuna inanıyorum.” ifadesini kullandı.

Delmar Safety

Looney, 2020’den beri Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in yakın arkadaşı ve müttefiki olan başkanı Igor Sechin ile birlikte Rosneft yönetim kurulundaydı.

BP  Başkanı Helge Lund ise Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısının bölge genelinde trajik sonuçlar doğuran bir saldırganlık eylemi olduğuna işaret ederek, “BP 30 yılı aşkın bir süredir Rusya’da Rus meslektaşlarla birlikte çalışıyor. Ancak bu askeri harekat, köklü bir değişimi temsil etmektedir. Rosneft Holdingi artık BP’nin iş ve stratejisiyle uyumlu değil.” değerlendirmesinde bulundu.


Bunları da beğenebilirsin