Denizcinin anasayfası

Saipem ile imzalar atıldı

Sakarya Gaz Sahası’ndan çıkarılan gazı karaya ulaştıracak boru hattını İtalyan Saipem şirketi döşeyecek.

Sakarya Gaz Sahası’ndaki gazın karaya taşınmasını sağlayacak deniz altı boru hattı için sözleşme imzalandı. İtalyan petrol sahası hizmetleri şirketi Saipem’in üstlendiği 540 milyar metreküplük doğal gaz keşfi için 600 milyon dolarlık nakliye ve kurulum faaliyeti sağlanacak.

Türkiye’nin Karadeniz’deki doğal gaz keşfi Sakarya Gaz Sahası’ndan çıkarılan gazı karaya ulaştıracak boru hattını İtalyan Saipem şirketi döşeyecek.

İtalyan petrol sahası hizmetleri şirketi Saipem, Karadeniz’de Sakarya Gaz Sahası’nda yapılacak deniz altı boru hattı döşeme işi için bir sözleşme imzaladığını açıkladı. Açıklamaya göre, Sahadaki gazı deniz altından karaya taşıyacak hattın 2 bin 200 metre derinliğe taşınması ve kurulması işi Saipem’e ait Castorone gemisi tarafından yapılacak.

Delmar Safety

169 kilometrelik boru hattının döşenmesine yönelik çalışmaların 2022’nin bahar aylarında başlanması planlanıyor.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez de daha önce yaptığını açıklamada, Karadeniz gazının üç etapta karaya çıkarılacağını aktararak “İlk aşama olan deniz tabanı doğal gaz üretim sistemlerinin tasarımını bitirdik. İlk etapta 10 kuyu için hazırlıklara başladık. 2022 yılında 169 kilometre boruyu deniz dibine sereceğiz.” değerlendirmesini yapmıştı.

Türkiye, Karadeniz sularında gerçekleştirdiği 540 milyar metreküplük doğal gaz keşfinin 2023’te şebekeye verilmesi hedefleniyor.


Bunları da beğenebilirsin