Denizcinin anasayfası

Büyükelçileri karşı karşıya getiren feribot

Sefine Tersanesi tarafından inşa elektrikli feribotu ile ilgili haberi paylaşıp öven Norveç’in Atina büyükelçisine Norveç’in Ankara Büyükelçisi'den geldi: 'Türkiye'de üretildi' notunu düştü.

Sefine Tersanesi tarafından Norveç için inşa edilen dünyanın en büyük elektrikli feribotu ile ilgili haberi paylaşıp öven Norveç’in Atina büyükelçisi Frode Overland Andersen’ın twitine Norveç’in Ankara Büyükelçisi Erling Skjonsberg ‘Türkiye’de üretildi’ notunu düştü.

Türk mühendisler tarafından Yalova’da Sefine tersanenin inşa ettiği ve dünyanın en büyük elektrikli feribotu olma özelliğini taşıyan çevre dostu elektrikli feribot Basto Electric NB42 geçtiğimiz haftalarda Norveçli Basto Fosen firmasına teslim edildi.

Sefine Tersanesi’nin inşa ettiği doğa dostu feribot sınıfında dünyanın en büyük elektrikli feribotu olma özelliğini taşıyor. Sıfır emisyonlu feribot Lityum ION bataryaları sayesinde rotasındaki gaz emisyonunu yüzde 80 azaltıyor. Toplam 600 yolcu ve 200 binek araç kapasitesine sahip olan Bast Electric NB42, çıktığı deneme seyirlerinde uygulanan ekipman ve donanım testlerinden başarıyla geçti.

Atina büyükelçisi överek paylaştı

Norveç’in Atina büyükelçisi Frode Overland Andersen paylaşımında “Toplam 600 yolcu ve 200 binek araç kapasitesine sahip toplam 600 yolcu ve 200 binek araç kapasitesine sahip Norveç’ta başladı. Gelecek elektrikte” ifadelerini kullandı.

Ankara Büyükelçisi: Türkiye’de inşa edildi

Norveç’in Ankara Büyükelçisi Erling Skjonsberg, Andersen’in twitine ‘Dünyanın en geniş elektrikli feribotu Türkiye’de üretildi’ diye cevap verdi.


Bunları da beğenebilirsin