Denizcinin anasayfası

Geleceğin gemisinin havuzu Türkiye’den

Austal USA Şirketi, New West Coast Tersanesi için Sedef Tersanesi'ne kuru havuz siparişi verdi.

Geleceğin gemisinin havuzu Türkiye’den

Austal USA Şirketi, New West Coast Tersanesi için Sedef Tersanesi’ne kuru havuz siparişi verdi.

Türkiye’nin 1990’lı yıllarda milli deniz gücüne kavuşmak için, MİLGEM başta olmak üzere, başlattığı çalışmalar Pakistan, Katar ve Ukrayna derken Amerika Birleşik Devletleri’ne açılıyor.
HaberDenizde.com’un edindiği bilgiye göre, ABD’nin yeni dönem deniz kuvvetlerinin temelini oluşturması planlanan Kıyı Muharebe Gemisi (LCS) ve Hafif Amfibi Savaş Gemisi (LAW) ihalelerini 2 milyar dolara kazanan Avustralya merkezli Austal USA Şirketi, New West Coast Tersanesi’nde kullanacağı kuru havuzun inşası için Türkiye’yi seçti.

Ana parça olacak

Sedef Tersanesi’nde inşası başlayan kuru havuz, San Diego’daki yeni onarım tesisinin ana parçası olarak konumlandırılacak. Ağustos 2023’te teslim edilmesi planlanan kuru havuz 9.000 ton kaldırma kapasitesine sahip olacak. 162 metre uzunluğunda ve 47 metre genişliğindeki havuz 11 metre drafta sahip olacak. Austal USA Yönetim Kurulu Başkanı Başkanı, “Bu kuru havuz, Austal’ın donanmaya ve diğer müşterilere San Diego’nun ana limanında bulunan son derece yetenekli bir tam hizmet onarım tesisi sağlama yeteneğini büyük ölçüde artıracak” dedi.


Bunları da beğenebilirsin