Denizcinin anasayfası

Kurtarma 13 törenle suya indi

Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü, dünyanın incisi Türk Boğazları’ndaki emniyeti sağlamak için ihtiyaç olan iki acil müdahale ve refakat römorkörü için UZMAR’la sözleşme imzalamıştı.

32 metre boyunda, 80 ton çekme kapasitesine sahip RAstar 3200 W modelinde inşa edilen römorkörlerden birine Kurtarma 13 ismi verildi.

Delmar Safety

Kurtarma 13  UZMAR Tersanesi’nde düzenlenen törenle suya indirildi.

İkincisi Şubat’ta geliyor

Dünyada kendi sınıfında denizcilik, manevra ve eskort kabiliyeti yüksek römorkörlerden RAstar 3200W serisi römorkörlerin temel hizmetleri; gemi kurtarma hizmetleri, gemi refakati, çekme ve itme hizmetleri, römorkörcülük hizmetleri, liman hizmetleri, yangın söndürme hizmetleri, hazırda bekleme (stand-by) görevlerini yerine getirecek. Her bir römorkör, iki adet değişken pitchli ASD pervaneyi tahrik eden, iki adet deniz tipi dizel makine ile sevk edilecek. Römorkörlerden ikincisinin denize iniş tarihi ise Şubat (2021) ayı olarak planlanıyor. UZMAR her iki römorkörü de rekor bir sürede ve en üstün standartlarda inşa ederek yeni bir rekora imza atmaya hazırlanıyor.

Canlı yayınla denize indi

Tören pandemi koşulları nedeniyle kısıtlı sayıda katılımcıyla yapıldı ve UZMAR’ın sosyal medya hesaplarından canlı olarak yayınladı.

 

YDO ruhundan başlayan kültürü temsil ediyoruz

YouTube üzerinden canlı olarak yayınlanan denize iniş anlarının ardınan UZMAR Yönetim Kurulu Ahmet Noyan Altuğ, şunları söyledi:
“KEGM için yapacağımız römorkörler UZMAR için prestij projesidir. YDO (Yüksek Denizcilik Okulu) ruhundan başlayan Türk denizcilik kültürünü temsil ediyoruz. YDO, bizleri Yedirdi Doyurdu Okuttu, bizlere iş verdi aş verdi. Devletimiz ve Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığımız sayesinde bizler, şimdi dünyada sayılı römorkör ve iş tekneleri üreten şirketler arasındayız. Kıyı Emniyetimiz için yapacağımız bu römorkörleri de dünya standartlarında üretiyoruz.

 

Kendi devletimize en kaliteli römorkörleri yapıyoruz

Kendi devletimize dünyadaki en kaliteli römorkörleri yapıyoruz. “Kurtarma 13” römorkörümüz çok şükür bugün selametle denizle buluştu. Bu gurur verici günde, pandemi önlemleri doğrultusunda tersanemizde misafir ağırlayamasak da, canlı yayın üzerinden denize inişi an be an izleme imkanı bulduk. Römorkörümüzün pruvası neta olsun, devletimize, milletimize, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığımıza, Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğümüze, denizcilerimize ve denizlerimize şimdiden hayırlı olsun.”


Bunları da beğenebilirsin