Denizcinin anasayfası

Kuzey Star, nükleer buzkıranlar için yüzer havuz inşasına başlıyor

Kuzey Star Tersanesi, Rus Atomflot için inşa edeceği yüzer havuz inşası için çelik kesti. Yüzer havuzun inşası 29 ayda tamamlanacak.

Kuzey Star Tersanesi, Rusya’da Rosatom’un bir kolu olarak faaliyet gösteren gemi operatörü Atomflot ile nükleer buz kıranlar için inşa edeceği yüzer havuz inşası için çelik kesme töreni 7 Aralık 2021 tarihinde Kuzey Star Tersanesi’nde yapıldı. Yüzer havuz inşası çelik kesme törenine Atomflot, Rusya Denizcilik Sicili (RMRS) ve Gemi Mühendisliği Bürosu’nun (MEB) ve Kuzey Star Tersanesi yetkilileri katıldı.

Kuzey Star Tersanesi tarafından inşa edilecek yüzer havuz teslimi de dahil olmak üzere toplam 29 ayda tamamlanacak ve Murmansk Limanı’nda göreve başlayacak.

Yaklaşık 30 bin ton taşıma kapasitesi ve 30 kişilik mürettebatla hizmet vermesi planlanan yüzer havuz, yıl boyunca Arktik koşullarda ham hidrokarbon taşımacılığı gerçekleştiren buz kıranlara eşlik edecek.
Anlaşmaya göre 30 bin ton yük kaldırma kapasitesine sahip olacak olan yüzer havuz, 220 metre uzunluğunda ve 48 metre genişliğinde olacak. Kızak güvertesi boyunca en az 200 metre uzunluğa ve 6 metre duba yüksekliğine sahip olacak havuz; dizel yakıt ve içme suyu stokları, atık su ve evsel su toplama kapasitesine göre aynı anda 30 kişi, 7 gün boyunca karaya ayak basmadan görev yapabilecek.
Yüzer havuz, yıl boyunca Arktik koşullarda ham hidrokarbon taşımacılığı gerçekleştiren buz kıranlara eşlik edecek.

Delmar Safety

Bunları da beğenebilirsin