Denizcinin anasayfası

Norse Tersanesi KOSBAŞ’da faaliyete başladı

Türk- Norveç ortaklığında kurulan Norse Tersanesi Kocaeli Serbest Bölgesi’nde (KOSBAŞ) faaliyetine başladı

Kocaeli Serbest Bölgesi’nde(KOSBAŞ) faaliyetine başlayan Norse Tersanecilik, resmi açılışını görkemli bir törenle gerçekleştirdi. Türk- Norveç ortaklığında kurulan kısa sürede gemi inşa sektöründe tanınır hale gelen Norse Group, 35 dönümlük alanda faaliyetine başladı. Norse Tersanecilik’in resmi açılışı ve 74 metre fabrika balıkçı gemisi ile 24 metre balık çiftliği yemleme dubası projelerinin sac kesme töreni geniş bir katılımla gerçekleştirildi.

Açılışa;   Kocaeli  Sanayi Odası Başkanı (KSO) ve KOSBAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, Norse Tersanecilik Sanayi ve Ticaret A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanları Mustafa Süngü ile Jon Thorvald Havardsen, Gemi Yat ve Hizmetleri İhracatçıları Birliği Başkanı Cem Seven, Kocaeli Liman Başkanı Erol Ekmekçi, Kocaeli Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü İlhan Aydın ile sektörün temsilcileri ve çok sayıda davetli katıldı.

İlk sıvı hidrojenli feribot

Norse Tersanecilik Sanayi ve Ticaret A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Süngü, 2021 yılında WestconGroup ile birlikte dünyanın ilk sıvı hidrojenli feribotunun hem detay dizaynı hem de üretimini gerçekleştirdiklerini hatırlattı, “2022 yılında ise tersanemizde 2 adet 74 metre fabrika balıkçı gemisi, 2 adet 24 metre otomatik balık çiftliği dubası inşa etmeye hazırlanıyoruz” dedi.

İş ortağı Jon Thorvald Havardsen, Westcon Group temsilcisi Egıl Hamarsland ile Gemi Yat ve Hizmetleri İhracatçıları Birliği Başkanı Cem Seven’in ardından konuşan KSO Başkanı ve KOSBAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Zeytinoğlu  da, bu yatırım nedeniyle Norse Tersanecilik Sanayi ve Ticaret A.Ş. yöneticilerini tebrik etti.

Açılış töreni, misafirlere teşekkür plaketi verilmesi, ilk sac plakasının siluetinin imzalanması ve açılış kurdelesinin kesilmesiyle son buldu. Norse Tersanecilik ile birlikte KOSBAŞ’ta faaliyet gösteren tersane sayısı 8’e yükselmiş oldu. 100 kişilik istihdamla faaliyete başlayan Norse Tersanecilik’in yeni projelerle birlikte bu sayıyı artırması bekleniyor.


Bunları da beğenebilirsin