Denizcinin anasayfası

Sanmar’dan SAAM Towage’a dördüncü Boğaçay

Sanmar Shipyards, Güney Amerikalı operatör SAAM Towage'a iki yıl içinde dördüncü Boğaçay serisi römorkörü teslim etti.

Sanmar Shipyards’ın Güney Amerikalı operatör SAAM Towage’a teslim ettiği ve adı HALCON lll olarak değiştirilen Boğaçay XLVIII adlı römorkörün firmanın Şili limanlarında hizmet vermek üzere özel olarak tasarlandı. Sanmar Shipyards daha önce de seriden SAAM VALPARAISO, SAAM PALENQUE ve ALBATROS adlı römorkörleri teslim etmişti.

Manevra alanı kısıtlı limanlar için

SAAM Towage Şili ve Peru Ülke Müdürü Cristián Cifuentes “Filomuzda hali hazırda Robert Allan tarafından tasarlanan ve tümü Sanmar Tersaneleri tarafından inşa edilen üç RA2400SX römorkör bulunuyor. Bu römorkör yalnızca manevra alanı kısıtlı limanlar için ideal bir römorkör değil, aynı zamanda gövde tasarımı ve özel çalışma yetenekleri sayesinde enerji tasarrufu da sağlıyor” dedi.

Enerji verimliliği sağlayacak

SAAM Towage Teknik Müdürü Pablo Caceres ise “HALCON III, SANMAR Shiplards’tan aldığımız dördüncü Boğaçay serisi römorkör. Amerika’daki müşterilerimiz için yapılan operasyonlarda açık bir enerji verimliliği sağlayacak” derken, Sanmar Tersaneleri Ticari Müdürü Rüçhan Çıvgın ise “Özel RAmparts 2400SX römorkör tasarımı, kompakt bir tasarımın manevra kabiliyetinin faydalarını daha büyük bir römorkörün gücü ve kuvvetiyle birleştiren son derece uygun bir seçim. Uzun vadeli müşterilerimiz SAAM Towage ile özel operasyonel ihtiyaçlarını karşılayabilmemizi sağlamak için yakın bir şekilde çalıştık ve bu çalışmadan dolayı da son derece memnunuz’’ diye konuştu.

Türkiye’den yola çıkan römorkörün 50 gün içinde Valparaíso’ya varması bekleniyor. 24,4 metre uzunluğunda ve 11,25 metre genişliğinde olan römorkör 70 ton çekiş gücüne sahip ve 12,5 knot hıza ulaşabiliyor. Römorkör, American Bureau of Shipping (ABS) tarafından klaslandı.


Bunları da beğenebilirsin