Denizcinin anasayfası

Sea Hunter; insansız deniz aracı

Sea Hunter İDA, DARPA (Defence Advanced Research Projects Agency) tarafından ABD Donanması için testleri devam eden otonom insansız deniz aracı geliştirildi.

2016 yılında üretimi tamamlanan Sea Hunter, ACTUV programı kapsamında öncelikle denizaltı savunma harbine yönelik tasarlanmış bir gemi iken araç ABD Donanmasının tanımlamasına göre orta deplasmanlı insansız deniz aracı (MDUSV) sınıfına dahil edildi.

Sea Hunter’ın ana amacı denizaltı ve mayın avcılığı olacak şekilde silahlandırılması iken aracın taşıması hedeflenen silah ve elektronik harp sistemleri ise azımsanmayacak derecede.

Delmar Safety

Saldırı odaklı bir deniz aracı

ABD Deniz Kuvvetleri bünyesinde insansız sistemlerden oluşması planlanan “Ghost Fleet: Hayalet Filo” görev kuvvetinin bir parçası olacak olan Sea Hunter, başta denizaltı savunma harbi, mayın karşıtı (MCM) görevler olmak üzere keşif-gözetleme (ISR) ve devriye görevlerini de icra etmesi hedefleniyor.

Denizaltı tespiti ve avcılığı için P-8 deniz karakol uçakları, Seahawk helikopterleri, savaş gemileri gibi yüzer ve uçar unsurlarla koordineli çalışması planlanan Sea Hunter aktif ve pasif çalışabilen bir sonar taşıyor.

Denizaltının tespiti ardından düşman denizaltının avlanması için 3 adet Mk-54 hafif torpidosu ya da 6 adet çok hafif CRAW torpidosuyla donatılıyor. Ayrıca, deniz yüzeyindeki düşman unsurlarına karşılık 8 adet RBS-15 gemisavar füzesiyle donatılması da bir seçenek olarak görülüyor. Bu da Sea Hunter’ı saldırı odaklı bir deniz aracı formatına sokuyor.

Uçak gemisi görevinde

Bu insansız deniz aracı silah donanımının yanında, ABD Donanması tarafından birçok görevde kullanılması planlanıyor. Bir uçak gemisi görev grubunda, kıyı gözetleme hatta yeri geldiğinde düşman unsurları için yanıltıcı (decoy) olarak görev yapabilecek kabiliyete sahip.

İnşası ve donatımı yaklaşık 20 milyon dolarlık maliyeti bulunan Sea Hunter’ın hesaplanan günlük işletim maliyeti ise 20 bin dolar. 2016’dan itibaren yapılan ilk testlerden sonra hız, manevra, stabilite gibi kısaca performans testlerini başarıyla geçen Sea Hunter , 2018 yılında Deniz Araştırmaları Ofisi’ne (ONR) devredilerek geliştirilmesine devam edildi. Bu insansız deniz aracı ABD için insansız araç ekosistemi için önemli bir yer tutuyor ve deniz araçları için büyük bir adım olarak görülüyor.

Özellikler
40 metre boy
145 ton tam yüklü ağırlık
2 dizel motor
27 knots maksimum hız
19.000 km menzil
30-90 gün ikmalsiz denizde kalabilme
40 ton yakıtla 70 seyir yapabilme


Bunları da beğenebilirsin