Denizcinin anasayfası

Tersan yeni şarj sistemini Oddrun With ile duyurdu

Tersan Tersanesi tarafından Norveçli Egil Ulvan Rederi AS firması için inşa edilen genel kargo gemisi Oddrun With düzenlenen törenle suya indirildi.

Tersan Tersanesi Genel Müdürü Mehmet Gazioğlu, “inşa ettiğimiz gemi ile gurur duyuyoruz. Bir çok yeni ve çevreci teknolojiyi bu gemiye uyguladık. Çalışacağı bölgede hızlı ve konforlu bir hizmet verirken minimum enerji harcarken maksimum verimlilik sunuyor” dedi.

Yeni şarj teknolojisi

Delmar Safety
Mehmet Gazioğlu

Oddrun With’in genel olarak LNG hibrid konsepti ile doğalgaz ve akü ile çalıştığını belirten Gazioğlu, “ilave olarak vinçler ve asansörlerin çalışması sırasında ortaya çıkan rejenaratif enerji ile aküler şarj edilebiliyor. Limanda beklerken de sahilden edilebiliyor. Bu da geminin fiyordlarda rahatça seyrini sağlıyor” diye konuştu.

Doğalgazın sıvı halden gaz haline dönüşürken ortaya çıkan eksi sıcaklığın, 4 bin metreküp hacimli soğuk ambarları -27 dereceye kadar soğutulmasına yardımcı olduğunu belirten belirten Gazioğlu, bu yeni inşanın aynı zamanda Norveçli partnerleriyle ilişkilerinin sağlam temellerini de gösterdiğini sözlerine ekledi.

Kim Helge Jenssen

Egil Ulvan Rederi AS Yeni İnşa Yöneticisi Kim Helge Jenssen ise geminin inşasında emeği geçenlere teşekkür ederek, “bu proje Tersan ile olan güçlü işbirliğimizin de bir göstergesidir” dedi.

86,18 metre uzunluğa ve 19,50 metre genişliğe sahip olan Oddrun With isimli gemi dondurulmuş ürün ve konteyner kargolarının kombine sevkiyatı için tasarlandı. Gemide ayrıca Norveç kıyılarındaki somon çiftliklerine balık yemi temini için bir boşaltma sistemi de bulunuyor.

manset2


Bunları da beğenebilirsin