Denizcinin anasayfası

Deniz kaplumbağaları, İztuzu ile Çalış plajını yurt edindi

Deniz kaplumbağalarının yumurtlamak için İztuzu ile Çalış plajlarını tercih nedeni araştırılıyor.

Muğla’da, deniz kaplumbağalarının yumurtalarını bırakmak için İztuzu ile Çalış plajlarını tercih nedenleri ve coğrafyanın yavru çıkışlarına etkisi hakkında bilimsel çalışma yürütülüyor.

Muğla’nın Ortaca ilçesindeki İztuzu ile Fethiye’deki Çalış plajları, deniz kaplumbağalarının önemli yuvalama alanları arasında yer alıyor.

Pamukkale Üniversitesi, Dokuz Eylül Üniversitesi ile DEKAMER’in iş birliğinde 8 kişilik ekiple caretta carettaların plajları neden tercih ettikleri, nem ve kum boyutunun yavru çıkış başarısına etkisi ve fiziki coğrafya bilimsel olarak araştırılıyor.

Proje kapsamında, caretta carettaların yuva yaptıkları plajdan alınan kum ve su numuneleri merkezde kurulan laboratuvarda yaklaşık 2 yıldır inceleniyor. Çalışma alanında kurulan iklim istasyonu vasıtasıyla da nem, sıcaklık, yağış, rüzgar gibi klimatik faktörler saatlik olarak kayıt altına alınıyor.

İri kumları kazmakta zorlanıyorlar

Yumurta bulunan bazı yuvalara konulan cihazlarla ise kuluçka dönemi ve yavru çıkışlarında coğrafi koşullar inceleniyor.

Pamukkale Üniversitesi Coğrafya Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Selahattin Akşit; kaplumbağaların yuva yaptığı İztuzu Plajı’nı seçerken hangi kum boyutu, nem ortamı, sıcaklıkta daha sağlıklı ve fazla yavru çıkışı olduğunu belirlemeye çalıştıklarını belirtti.

Antalya’daki Konyaaltı gibi çok iri kumsalları kaplumbağaların kazmakta zorlandığını ifade eden Akşit, “Burada, baktığınız zaman daha ince bir kum var. Fazla kum hareketi yok. Mesela Patara’da fazla kum hareketi var. Bu oralardaki yuva çıkışlarına etkili olabiliyordur.” diyerek deniz kaplumbağalarının rahat üreme alanlarını kendilerine vatan olarak seçtiklerini vurguladı.


Bunları da beğenebilirsin