Denizcinin anasayfası

İstanbul’un büyüsünü tuvaline taşıdı

Uğur Ugan / Denizcilik Dergisi

Romen ressamın İstanbul’un şaheserleri Ayasofya, Kız Kulesi, Ortaköy Camii ve Boğaziçi’ni yansıttığı tablolarından oluşan, küratörlüğünü Mustafa Aydemir’in yaptığı Büyülü İstanbul Sergisi, 15 Aralık’a kadar Akatlar Kültür Merkezi’nde ziyaretçilerini bekliyor.

İki yıla yakın Türkiye’de yaşayan Valentin Chirvase, resimlerinde denizi tema edinirken ünlü ressam İvan Ayvazovski’den ilham alıyor. Chirvase, kırları resmederken de Shiskin’e saygı duruşunda bulunuyor. Yer yer onlardan birebir kopyaları da tuvallerine taşıyor. Sergide bu kopyalardan bazı örnekler de mevcut. Büyülü İstanbul sergisindeki tabloların tamamı Mustafa Aydemir’in koleksiyonundan.

Valentin Chirvase kimdir?

Koleksiyoner Mustafa Aydemir

1958 yılında Romanya’da doğdu. Birlat Güzel Sanatlar Yüksek Okulu’ndan mezun oldu. Romanya’da uzun yıllar birçok kilisenin dinsel ve mitoloji konulu yağlıboya tablolarını yaptı. Kişisel sergiler açtı, grup sergilerine katıldı. Moldava’da yapılan uluslararası bir yarışmada ikincilik ödülünü ülkesine kazandırdı. Rus resim sanatı ve ustaları üzerine yoğunlaştı. Ayvazoski’nin etkisiyle deniz resimlerine yöneldi. Akdeniz ve Karadeniz’i konu alan resimler yaptı. Yarı emprsoyonist yarı realist bir tarz yakalayarak suların ışıltılı akislerinde kentlerin tarihten gelen soylu güzelliklerni tuvallerinde başarıyla resmetti. Valentin Chirvase halen İtalya ve Romanya’da sanat çalışmalarına devam etmektedir.


Bunları da beğenebilirsin