Denizcinin anasayfası

Kapt. Prof. Akten anısına deklanşörler funda

Türkiye Denizciler Sendikası’ndan yapılan açıklamada, “Türkiye’nin ilk profesör unvanlı kaptanı, Türk denizciliğine hem akademik hem mesleki çok değerli katkıları olan ve sendikamızda başkan danışmanlığı görevini sürdürürken vefat eden sayın Kpt. Prof. Dr. Necmettin Akten’i, çok sevdiği ve bir ömür verdiği denizcilik sektöründen fotoğraflarla anmak amacıyla fotoğraf yarışmamızı bugün başlatıyoruz” denildi.

Sendika, “DEKLANŞÖRLER FUNDA” sloganıyla düzenlenen fotoğraf yarışmasında tüm denizcilerden, denizde çalışma hayatını temsil eden fotoğraflarını beklediklerini bildirdi.

Yarışmayla ilgili detaylı bilgi ve başvuru için www.deklansorlerfunda.com bağlantısı kullanılabiliyor.

Yüksek Denizcilik Okulu (YDO) Güverte 1965 mezunu Necmettin Akten, Türkiye’nin ilk profesör ünvanını taşıyan kaptanıydı. Türk denizciliğine hem akademik hem de mesleki açıdan çok değerli katkılar yapan Prof. Dr. Necmettin Akten, aynı zamanda Türkiye Denizciler Sendikası’nda başkan danışmanlığı yapıyordu. Necmettin Akten  2012 yılında, 70 yaşındayken hayata gözlerini yumdu.

Ahde vefa

Türkiye Denizciler Sendikası Prof. Dr. Necmettin Akten’i çok sevdiği ve bir ömür verdiği denizcilik sektöründen fotoğraflarla anmak için fotoğraf yarışması düzenledi. Sendikadan yapılan açıklamada, “Tüm denizcilerimizden, denizde çalışma hayatını temsil eden fotoğraflarını bekliyoruz” denildi.

Yarışmayla ilgili detaylar ve başvuru şartları www.deklansorlerfunda.com adresinden yayınlandı.

Kaptanların kılavuzu

Kaptanlığının yanı sıra pek çok gazetede uzmanlığı ile ilgili makaleleri yayınlanan, aynı zamanda Kaptan Yücel Süygen’le beraber hazırladıkları “Kaptanın Kılavuzu” ile denizcilere bir başucu kitabı da sunan Prof. Necmettin Akten Türkiye’nin ilk kaptan profesörüydü.

Prof. Dr. Necmettin Akten 1942 Yılında İzmit’te doğdu. İlk ve orta öğrenimini İzmit’te tamamladı. Daha sonra Yüksek Denizcilik Okulu’nun Güverte Bölümü’nü 1965 yılında bitirdi. Türk ve yabancı bayraklı ticaret gemilerinde zabitlik, 2. kaptanlık ve kaptanlık yaptı.

Ulaştırma Bakanlığı adına İngiltere’de University of Wales, Institute of Science and Technology’de navigasyon ihtisası yaptı. Yurda dönüşünde Yüksek Denizcilik Okulu’nda öğretim üyesi olarak göreve başladı. Bu görevini 1969–82 yılları arasında sürdürdü.

Yüksek Denizcilik Okulu’ndaki görevi sırasında 1973–74 öğretim döneminde Norveç Hükümeti’nin bursunu kazanarak Det Norske Shipping Akademi’de deniz işletmeciliği ihtisası yaptı. 1975 yılında aynı yüksek okulun Ulaştırma-İşletme Bölümü’nü kurdu ve ilk bölüm başkanlığı görevini yürüttü. 1979–82 döneminde de Güverte Bölüm Başkanlığı yaptı. Bu arada 1987–91 döneminde İ.Ü İşletme Fakültesi İşletme İktisadı Enstitüsü bünyesinde açılan Deniz İşletmeciliği programında öğretim üyesi olarak görev aldı.

1990–93 yılları arasında İ.Ü İşletme Fakültesi İşletme İktisadı Enstitüsü’nde Deniz İşletmeciliği bilim dalında yüksek lisans öğrenimi gördü. 1993–97 döneminde İ.Ü Fen Bilimleri Enstitüsü Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Anabilim Dalı’nda doktora öğrenimini tamamlayarak 12.06.1997 tarihinde doktor unvanı aldı. 16.11.1999 tarihinde doçentlik sınavını başararak Gemi Yönetim Mühendisliği Anabilim Dalı’nda doçent oldu. 13.02.2006’da profesörlüğe atandı.

Piri Reis konusundaki çalışmalarından ötürü Eylül 1972’de İngiltere Kraliyet Navigasyon Enstitüsü üyeliğine seçildi. Halen İngiliz Nautical Institute üyesidir. Ayrıca bu enstitünün Türkiye Kurucu Branş Başkanı olarak görev yaptı. İstanbul Üniversitesi’ndeki görevine başlamadan önce Türk Uzakyol Gemi Kaptanları Derneği’nde 1992-1994 yıllarında başkanlık yaptı.

İDO’nun mimarlarından

İstanbul Deniz Otobüsleri projesinde – işin başından itibaren uygun gemi tipinin belirlenmesi, gemilerin ve kapasitelerinin seçimi ve İDO’nun kurulması dahil – Albatros A.Ş Genel Müdürü sıfatıyla 1984-87 yıllarında etkin görev aldı.


Bunları da beğenebilirsin