Denizcinin anasayfası

Mavi Bayrak’ta hedef dünya birinciliği

Mavi Bayrak uygulamasında, Türkiye bu yıl da üst sıralardaki yerini korudu. Türkiye, bu yıl ödüllü plaj sayısını 519'a yükseltti.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Mavi Bayrak uygulamasına dahil plaj sayısında, Uluslararası Çevre Eğitim Vakfı (FEE) üyesi 50 ülke arasında gelecek yıl için dünya birinciliğini hedefliyor.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, dünyanın seçkin turizm ve çevre ödüllerinden Mavi Bayrak uygulamasında, Türkiye bu yıl da üst sıralardaki yerini korudu.

Danimarka’nın başkenti Kopenhag’da merkezi bulunan FEE’nin Mavi Bayrak uygulamasında, 2021’de 486 ödüllü plajı bulunan Türkiye, bu yıl ödüllü plaj sayısını 519’a yükselterek, İspanya ve Yunanistan’ın ardından dünyada 3. sırayı elde etti.

Türkiye’de 22 marina, 10 turizm teknesi ve 6 bireysel yat, bu yıl Mavi Bayrak ödülü almaya hak kazanırken, Mavi Bayraklı plaj sayısı Antalya’da 213, Muğla’da 106, İzmir’de 66, Aydın’da 39, Balıkesir’de 36, Mersin’de 9, Kocaeli’de ise 7’ye yükseldi.

Ayrıca Bartın’daki 3 plaja bu yıl ilk kez Mavi Bayrak verildi; Samsun, Tekirdağ, İstanbul, Ordu, Kırklareli ve Van’da ise önceki yılların Mavi Bayraklı plaj sayısı korundu.

Açıklamada, “Kültür ve Turizm Bakanlığı, plaj sayısında 2023’te, uluslararası Mavi Bayrak uygulaması yapan 50 FEE üyesi ülke arasında dünya birinciliğini hedefliyor.” değerlendirmesi yapıldı.

85 bin ton deniz çöpü toplandı

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum da Twitter’daki hesabından yaptığı açıklamada, çevre yatırımlarına verdikleri önem sonucu denizlerin su kalitesini koruduklarını ve her yıl daha da iyileştirdiklerini belirtti. Bakan Kurum, “Bu sayede temiz denizlerin göstergesi olan mavi bayraklı plajlarımızın sayısı hızla artıyor. Nasıl mı? Sıfır Atık Mavi ile 85 bin ton deniz çöpü topladık. 163 atık kabul tesisimiz ile atığı alınmamış tek bir gemi dahi bırakmıyoruz. Atık takip sistemlerimizle gemileri 7/24 takip ediyoruz. Olası kirlilik ve kazalara 364 kıyı tesisinden anında müdahale ediyoruz. Tüm bu çalışmalarımızın karşılığını bugün bir kez daha almanın haklı gururunu yaşıyoruz. Ülkemiz 2021 yılında 519 mavi bayraklı plajı ile dünya üçüncüsü oldu. 2023 yılı hedefimiz ise dünya birinciliği” dedi.


Bunları da beğenebilirsin