Denizcinin anasayfası

P&I sigortası zorunlu hale geliyor

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, sezonun açılmasına az bir zaman yeni düzenlemeyle, gezi tekneleri için P&I sigortasını zorunlu hale getirdi.

Sadece Denizcilik Dergisi’nde

61 marina ve 25 bin yat bağlama kapasitesine sahip Türkiye’nin, turizm başkentleri sayılan Antalya, Bodrum, Marmaris gibi önemli merkezlerde faaliyet gösteren yaklaşık 2 bin 500 gezi teknesi ve guletin yüzde 95’i denizlerde sigorta teminatı olmadan yol alıyor. Yaklaşık 3.5 milyon turist sigortasız koşullarda denizlere açılıyordu. Bu sorunun çözülmesi için bakanlık yeni mevzuat çıkarıyor.

MAYIS AYINDA YAPILACAK

Geçen hafta Marmaris’te, denizcilik sektörünün tartışıldığı; Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Deniz ve İç Sular Düzenleme Genel Müdürü Ahmet Selçuk Sert, Deniz Ticaret Odası Başkanı Tamer Kıran, Türk P&I Genel Müdürü Ufuk Teker’in konuşmacı olarak katıldığı bir toplantı düzenlendi. Toplantıya ben de katıldım. Ahmet Selçuk Sert’e, yıllardır süren bu sorun için bir adım atıp atmayacaklarını sordum. Sert, “Türk P&I sigorta maliyetlerini ciddi düşürdü. Turistlerin can güvenliği açısından yetkilerimize dayanarak bir mevzuat oluşturacağız. Mayıs ayı içinde Deniz Ticaret Odası, Türk P&I ile bir araya gelip, bu konuyu sonlandıracağız” dedi.

Sigortasız tekneler denize açılamayacak, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, sezonun açılmasına az bir zaman kala düzenleme yaparak, gezi tekneleri için P&I sigortasını artık zorunlu tutacak ve sigortası olmayan teknelerin denize çıkmasına izin vermeyecek.


Bunları da beğenebilirsin