Denizcinin anasayfası

Süveyş Kanalı’nda bu kez de tanker karaya oturdu

Yunanistan bayraklı Minerva Nike tankeri Süveyş Kanalı'nda karaya oturdu. Trafik yeniden dururken, kanalda Rumford isimli bir gemide motor arızası yaptı.

Kanaldan geçmekte olan Rumford isimli bir gemide yaşanan motor arızasının ve Minerva Nike isimli bir geminin ise kanalın güney kısmında karaya oturarak kanal trafiğini kilitlediği, yaklaşık bir saat süren çalışmanın ardından geminin kurtarıldığı açıklandı

Süveyş Kanalı’nda 6 gün süren bir tıkanıklığa sebep olan The Ever Given adlı geminin ardından iki yeni kriz daha yaşandığı öğrenildi.

Bloomberg.com’da yer alan habere görekanaldan geçmekte olan Rumford isimli bir gemide yaşanan motor arızasının, kanal trafiğini durma noktasına getirdiği bildirildi.

Delmar Safety

Süveyş Kanalı İdaresi tarafından müdahale edilen geminin trafiği aksatmasının önüne geçilirken, bir diğer krizin ise kanalın güney kısmında meydana geldiği ifade edildi.

Günün ikinci olayında, Minerva Nike isimli bir geminin karaya oturarak kanalı tamamen kilitlediği belirtildi. Yetkililer, kanalın geçişlere açılmasının yaklaşık bir saat sürdüğünü açıkladı.

Port Said EG limanından kalkan Minerva Nike, 2004 yılında inşaedildi ve Yunanistan bayrağı taşıyan bir ham petrol tankeri. 244 metre uzunluğundaki tanker 42 metre genişliğinde…

The Ever Given olayı

Geçtğimiz hafta The Ever Given isimli dev bir konteyner gemisi, 24 Mart 2021’de dünyanın en önemli su yollarından biri olan Süveyş Kanalı’nda kıyıya çarparak kaza yapmıştı. Mısır’da yaşanan kum fırtınası ve kötü hava koşulları neticesinde görüş mesafesinin düşmesi nedeniyle karaya oturan gemi, kanalda sıkışarak geçiş yolunu kapatmıştı.
Kanalda uzun gemi kuyrukları oluşmasına sebep olan gemi, deniz trafiğinin durması nedeniyle ham petrol ve LNG sevkiyatlarında aksamalar yaşanmasına yol açmıştı.


Bunları da beğenebilirsin