Denizcinin anasayfası

Chabahar limanı için sorunlar devam ediyor

Moneyconreol’ün haberine göre akaryakıt, gümrük, dokümantasyon ve sınır ötesi kurallar Chabahar Limanı’nın operasyonelleştirilmesini etkilemeye devam eden konulardan bazıları.

Kaynaklar Moneycontrol’e , ilgili bakanlıkların ortak sekreterlerinden oluşan izleme komitesinin, transit protokolünü kolaylaştırmak için kaygı duyduğu alanları tespit ettiğini söyledi.

 

“Gümrük sorunları, kamyoncuların sınırlardaki tacizleri de dahil olmak üzere sorunları, (ülkeler arasında tek tip belgelerin bulunmaması, İran, Afganistan’ın ticari taşımacılığını tanımlıyor ve iki ülke arasındaki yakıt fiyatlarındaki farklılıklar ve bu süreçleri düzene sokma sınır geçişinin ele alınması gereken konulardan bazıları.

 

Bir eylem planı için İzleme Komitesi düzeyinde bir toplantı düzenleneceğini söylendi.

Hindistan, İran ve Afganistan, üç ülke arasında Transit ve Ulaştırma Koridoru’nu kurma konusunda 2016 yılında bir anlaşma imzalandı. Koridorun ana ticaret merkezi olarak dümende Chabahar Limanı olacak ve üç ülke arasındaki ticaret ilişkilerini kolaylaştıracaktı.

 

Liman, Hindistan’ı, İran’ı ve Afganistan’ın Orta Asya ülkeleriyle ticaret için altın fırsatlarına açılan, Pakistan’ı geçerek ve körfez ülkeleriyle olan kısa ticaret mesafesini azaltan bir kapı olarak kabul ediliyor.

 

Ayrıca, Govt, İran bankasının Mumbai şubesi açmasına izin veriyor:

 

Hindistan, 24 Aralık’ta İran hükümeti tarafından Chabahar Limanı’nın operasyonlarını devraldı. İzleme komitesinin ilk toplantısı, o gün ticaret protokolünü en erken sonuçlandırmaya karar verdi.

İzleme komitesinin bir parçası olarak Hindistan, sınır geçiş yollarını belirleyecek ve daha sonra diğerleri tarafından sonuçlandırılacak.

 

Donald Trump’ın ABD hükümetinin eski ABD başkanı Barack Obama’nın yürüttüğü ABD-İran nükleer anlaşmasından çekilmesine yol açmasından sonra Chabahar Limanı’nın geleceği belirsiz görünüyordu. Trump, 4 Kasım 2018’den itibaren İran’a ekonomik yaptırımlar uyguladı.

 

Bununla birlikte, Yeni Delhi, Liman’da çalışmaya devam etmek için ABD’den feragat almak için lobi yapmak zorunda kaldı.

 

Modi hükümeti, İran’dan petrol ithal etmekle ilgili feragat ve güvenliğini sağlamak ve Chabahar limanındaki çıkarlarını korumak için neredeyse altı ay boyunca çalışma yürüttü. Yeni Delhi, Chabahar’daki varlığını sürdürmek ve genişletmek için hem ABD hem de İran-Afganistan hükümetleri ile görüşmelerde bulundu.

 

Ayrıca Hindistan’ın Chabahar limanını işletmek için ABD yaptırımlarından feragat etmesi gerekiyor; ödemeleri İran Bankası aracılığıyla yönlendirecek.

 

Bununla birlikte, liman, İran’a yaptırım uygulanmasından bu yana sıkıntı çekmeye devam ediyor. Kaynaklar, insanların yaptırımları “ciddiye aldıklarından” “sorunların devam ettiğini” söyledi.

“Bankacılık kanalları en çok sorunla karşı karşıya. ABD’nin maruz kaldığı bankalar, İran’ı ilgilendiren herhangi bir işleme dokunmak istemiyor ”dedi.

 

Halen, Hindistan hükümeti Yeni Delhi ve Tahran arasında finansal işlemler yürütmek için alternatif ödeme mekanizmaları geliştirdi.

Hindistan, bir İran özel bankası olan Bank Parasgad Iran’da (BPI) ve körfez ülkesinde ödemeleri yönlendirmek için UCO Bank’ta bağlantı kurdu.

 

Geniş kapsamlı meseleleri görüşmek üzere Hindistan’a iki günlük bir ziyarette bulunan İran dışişleri bakanı Md Javad Zarif, Chabahar Limanı ile ilgili sorunları görüşmek üzere Gadkari ile bir araya geldi ve iki ülkenin “yasadışı yaptırımlara” rağmen azami sorunları çözmeye çalıştığını söyledi.

“Bankacılık sektöründe hem UCO hem de BPI’nin işe başlamasından çok memnunuz. ABD’nin yasadışı yaptırımlarına rağmen, İran ve Hindistan’ın iki ülke halkının yararına işbirliği yapabileceğini umuyoruz ”dedi.

 

Gadkari, Zarif ile yapılan görüşmelerin “verimli” olduğunu ve sorunların çözüldüğünü söyledi.


Bunları da beğenebilirsin