Denizcinin anasayfası

Japonya Afrika Limanı Projesini başlattı

Nikkei Asian Review’in haberine göre plan, Angola’nın liman ve tedarik zinciri altyapısını iyileştirmesine yardımcı olmak için yatırımcılara ve Japonya’ya yaklaşık 643 milyon ABD doları kazandırmak.

Nikkei Asian Review’e göre, Japon hükümeti de dahil olmak üzere tüm katılımcılar kârlılığa öncelik verecek, ancak Angola’nın tahakkuk eden borçlarının sürdürülebilir kalmasını sağlayacak.

Toyota Tsusho, Angola’nın güneyindeki limanın gelişimini devralacak ve tesisi inşa etmek için Japon ekipman ve malzemelerini kullanacak.

Aynı zamanda, Angola hükümeti JBIC ve diğer partilerden kredi alacak. Projenin bazı bölümleriyle ilgili detayların 11 Ocak 2018’de kabul edildiğine inanılıyor.

Bu politikayı sürdürürken, Japonya gelişmekte olan ekonomilerde altyapı ve pazar gelişimi için bir model oluşturmayı umuyor.

 

Japon işletmeleri için türünün en büyük altyapı projesi olacak. Ayrıca, Afrika’da Kemer ve Yol Girişimi (BRI) kapsamında sayısız altyapı projesine fon sağlayan Çin’e doğrudan bir meydan okuma olacak.

Çin, ülke iç savaşının sona ermesini takiben 2002 yılında Angola’yı hareket ettirdi ve o zamandan beri ekonomiyi yeniden inşa etmede önemli bir rol oynadı.

 

Pekin’in şimdi, Angola’nın dış borcunun yarısından fazlasını oluşturduğu ve çoğunluğu gelişmekte olan ekonomiler olan BRI’daki katılımcıların kendilerini Çin’in ekonomik etki alanına kalıcı olarak kilitleneceği konusunda endişeli oldukları söyleniyor.


Bunları da beğenebilirsin