Denizcinin anasayfası

Kemer Marina kapasitesini artıracak

G-Marina Kemer’in kapasitesi gelişen yat sayısı ve yat trafiğine cevap verememesi nedeni ile kapasite artırmak istiyor

Kemer Belediyesi Şubat ayı Meclis Toplantısı, Kemer Belediye Başkanı Necati Topaloğlu başkanlığında gerçekleştirildi. Toplantıda, G-Marina Kemer Genel Müdürü Levent Tokaç, marinanın genişletilmesi ile ilgili bir sunum yaptı.

Genişletilmesi planlanan marinanın ilçe turizmine büyük katkı sağlayacağını söyleyen Başkan Topaloğlu, “İnşallah marina konusu bir an önce gerçekleşir ve turizme katkısı olur. Belediye olarak bizde elimizden gelen desteği vermeye hazırız” dedi. Denizde 230 yat, karada ise 120 yat kapasitesine sahip, genelde 10-20 metre arası yelkenli ve motor yatlara hizmet veren G-Marina Kemer’in genişletilmesi sonrası yaklaşık 300 yat konaklama kapasitesine sahip olacak ve 50 ile 80 metre arasındaki mega yatlar için yanaşma imkanı sağlayacak.

G-Marina Kemer’in kapasitesi gelişen yat sayısı ve yat trafiğine cevap verememesi nedeni ile daha önceki yıllarda Turizm Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Ulaştırma Bakanlığının görüşleri doğrultusunda, yeni bağlama yerlerinin kazandırılması için proje çalışmalarına başladığını bildiren G-Marina Kemer Genel Müdürü Levent Tokaç, “Çalışmaları 2 yıl içerisinde tamamlamayı düşünüyoruz. Genişleme sonrası hem deniz turizm geliri artacak hem de Kemer turizmine büyük destek olunacak” diye konuştu.

Delmar Safety

Deniz trafiği kapasitenin çok üstünde

Tokaç, G-Marina Kemer’in denizde 230 yat, karada ise 120 yat kapasitesine sahip olan ülkemizdeki turizm işletme belgeli yat limanlarından biri olduğunu söyledi. Verdikleri hizmetler açısından uluslararası standartlara sahip olduklarını belirten Tokaç, “Güvenlik ve deniz hizmetleri, akaryakıt, elektrik, su ikmal hizmetleri, marina çarşısı, alışveriş merkezi, yat bakım-onarım üniteleri ve 60 ton kapasiteli tekne karaya alma aracı ile yat sahiplerinin her türlü ihtiyacına cevap vermektedir. Ancak Antalya’nın Batı sahil bandında bulunan bölgemizde, deniz turizmi ve tekne hareketliliği açısından yerli ve yabancı yatçıların tercihi olan Kemer marinası artan deniz trafiğinin mevcut liman kapasitesinin çok üzerinde olması nedeniyle ve de artması beklenen tekne sayılarından dolayı yeni bağlama yeri kazandırılması gerekmektedir” dedi.

Mega yatlar da dahil 300 yat konaklayabilecek

G-Marina Kemer’in kapasitesi gelişen yat sayısı ve yat trafiğine cevap verememesi nedeni ile daha önceki yıllarda Turizm Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Ulaştırma Bakanlığının görüşleri doğrultusunda, yeni bağlama yerlerinin kazandırılması için proje çalışmalarının başladığını bildiren Tokaç, “Yaptığımız bu ilave proje çalışmalarında 250-300 yat için denizde konaklama kapasitesi oluşacak, 100 yata karada bakım imkanı sağlanacak. Mevcut marinamızda maksimum 30-35 metre boyunda 3 veya 4 yata bağlama imkanı sağlanırken, genelde 10-20 metre arası yelkenli ve motor yatlara hizmet verilebiliyordu. Genişletme çalışmaları sonrası ana mendirek iç rıhtımında 50 ile 80 metre arası mega yatlar için yanaşma imkanı sağlanacak” şeklinde konuştu.

Turizme destek olacak

Dünyanın en eski ticari gemi batığının da Kemer bölgemizde bulunduğunu hatırlatan Tokaç, “Bu konuda Turizm Bakanlığı koordinesinde, Akdeniz Üniversitesi ile çalışılmakta olup denizden ve karadan gelecek ziyaretçiler içinde Kemer’e Akdeniz sualtı Arkeoloji Müzesi yapımı planlanmıştır. Bu tarihi gemi batığı için bölgemize denizden gelebilecek yatlar, mega yatlar ve deniz araçları için yanaşma, ikmal ve hizmet alabilmeleri ihtiyacında, mevcut marinanın kapasite ve boyut olarak yetersizliği, yeni bağlama yeri kazandırılması konusunda önem arz ediyordu. Çalışmalarımız sonrasında da bu ihtiyaca cevap vereceğiz. Çalışmaları 2 yıl içerisinde tamamlamayı düşünüyoruz. Marinanın genişlemesi sonrası hem deniz turizm gelirlerinin artmasına katkı sağlayacak hem de Kemer turizmine desteği büyük olacaktır” dedi.

Sunumun ardından mevcut marinanın genişletilmesi talebi oy birliği ile kabul edilirken, konuyla ilgili kısa bir açıklama yapan Belediye Başkanı Topaloğlu, Kemer’de genişletilmesi planlanan marinanın ilçe turizmine büyük katkı sağlayacağını söyledi. Kemer’de denizciliğin gençlere sevdirilmesi gerektiğinin altını çizen Başkan Topaloğlu, “Belediye olarak Kemer Belediyesi Spor Yat Yelken Kulübüne daha önce bot desteği sağladık. Amacımız çocuklarımıza denizi sevdirmek ve spor yapmalarını sağlamak. Bu bağlamda da 5 tane optimist tekne alarak kulübümüze teslim ettik. İnşallah marina konusu bir an önce gerçekleşir ve turizme katkısı olur. Belediye olarak bizde elimizden gelen desteği vermeye hazırız” diye konuştu.


Bunları da beğenebilirsin