Denizcinin anasayfası

TCG Anadolu’ya Türk Bayrağı çekildi

Çok Maksatlı Amfibi Gemi LHD Anadolu’ya törenle Türk Bayrağı çekildi. LHD Anadolu, 07 Mart 2022'de ilk seyrini gerçekleştirecek.

17 Nisan 2016’da inşasına başlanan ve 2022 yılının Aralık ayında hizmete girmesi planlanan 232 metre boyu ve 27.000 ton deplasmanı ile Deniz Kuvvetlerimizin en büyük gemisi olacak Çok Maksatlı Amfibi Gemi LHD Anadolu’ya törenle Türk Bayrağı çekildi.

Bayrağımızın çekilmesiyle birlikte LHD Anadolu, 07 Mart 2022’de ilk seyrini gerçekleştirecek ve liman kabul testleri başlayacak.

Sözleşmesi Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) ile SEDEF Gemi İnşaatı AŞ (SEDEF Tersanesi) arasında 1 Haziran 2015’te imzalanan Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi (LHD) Projesi altında yüzde 68 yerli katkı oranı ile inşa edilen ve 2022 yılı içinde Deniz Kuvvetleri’ne geçici tesliminin yapılması beklenen Anadolu Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi (LHD) ile ilk teknik seyir testinin halihazırda devam eden test çalışmalarının tamamlanması durumunda 7 Mart 2022 tarihinde yapılması ve teknik seyir testinin yaklaşık 1 hafta sürmesi bekleniyor.

Delmar Safety

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı, TCG Anadolu gemisine ilişkin sosyal medya hesabından paylaşımda bulundu.

İnşası biten geminin ilk teknik seyrine çıkmaya hazırlandığı belirtilen paylaşımda, “Sonrasında kabul testlerine geçeceğimiz Anadolu, Bayraktar TB3 SİHA’larımızla donanmamızın gücüne güç katacak. Büyük ve güçlü Türkiye’nin bekası için hedefimiz tam bağımsız savunma sanayisi.” ifadelerine yer verildi.

Proje kapsamında geminin liman kabul testlerine başlanacak. Bunu çeşitli kara, hava, deniz araçlarıyla seyir testleri izleyecek.

Bu yılın sonunda teslimatı hedeflenen TCG Anadolu, üzerine konuşlandırılacak silahlı insansız hava araçlarıyla (SİHA) Türk donanması için önemli bir güç olacak. Gemi, Türkiye’nin en büyük askeri gemisi olma özelliğini taşıyor.

TCG ANADOLU TEKNİK ÖZELLİKLERİ

Gemi boyu ve genişliği: 232×32 m

Azami yükseklik: 58 m

Maksimum sürat: 21 knots

Hareket siası: 9.000 mil

Ağır yük garajı: 1.410 m²

Hafif yük garajı: 1.880 m²

Gemi havuzu: 1.165 m²

Hangar: 900 m²

Uçuş güvertesi: 5.440 m²

Savaş uçağı kapasitesi: 6 adet savaş uçağı

Taarruz helikopteri kapasitesi: 4 adet T-129 Atak

Ayrıca: 8 adet nakliye, 2 adet Seahawk helikopter

İnsansız hava aracı kapasitesi: 10 adet TB-3 ve diğer sürümler


Bunları da beğenebilirsin