UZMAR’dan SOCAR Terminal’de tatbikat

SOCAR Terminal acil müdahale tatbikatı UZMAR tarafından gerçekleştirildi.

Denizcilik Dergisini takip edin : LinkedIn - Facebook - Twitter - Instagram - YouTube

Aliağa Nemrut Koyu’nda bulunan SOCAR Aliağa Liman İşletmeleri, yetkili teşkilat olan UZMAR Denizcilik koordinatörlüğünde, kış dönemi deniz kirliliği acil müdahale tatbikatını gerçekleştirdi.

Senaryo kirlilik; terminalde sürekli olarak konuşlu bulunan bariyer ve diğer yardımcı ekipmanlar kullanılarak kontrol altına alındı. Deniz araçları, sıyırıcılar ve depolama tankları vasıtasıyla toplama ve depolama işlemleri gerçekleştirilerek senaryo gereği toplanan atıklar lisanslı atık alım tesislerine gönderildi.

Delmar Safety

Tatbikat, UZMAR ve SOCAR Terminal Yetkililerinin operasyonel liderliğinde yaklaşık 2 saatte tamamlandı. Gerçekleştirilen bu tatbikatla, UZMAR ve SOCAR Terminal arasındaki iş birliği, iletişim ve koordinasyonun çok iyi düzeyde olduğu ve limanda yaşanabilecek döküntülere karşı hazırlıklı olunduğu bir kez daha görüldü.

10 yıla yakın bir süredir UZMAR koordinatörlüğünde Aliağa Bölgesi’ndeki kıyı tesislerinin katılımıyla en az altı ayda bir olmak üzere gerçekleştirilen petrol kirliliğinde acil müdahale tatbikatlarıyla, bölgede hazırlıklı olma ve müdahale bakımından eşgüdüm ve operasyonel kabiliyetlerin sürekli artmakta ve gelişmekte olduğu gözlemleniyor. Çevresel hassasiyetler bakımından güven tesis eden bu durum bölgedeki tüm paydaşlar tarafından memnuniyetle karşılanıyor.

Bunları da beğenebilirsin
X