Denizcinin anasayfası

Baktır : ‘Yat sektörü çok büyüyecek’

DADDER'den Muzaffer Civelek ve Ural Çağırıcı ile Xone Superyacht’tan Levent Baktır İTÜ Denizcilik Fakültesi Kariyer Kulübü'nün konuğu oldu.

İTÜ Denizcilik Fakültesi Kariyer Kulübü tarafından düzenlenen Sektör Günleri’nin dördüncü gününde Deniz Çalışanları Dayanışma Derneği’nden (DADDER) ve aynı zamanda ITF Türkiye temsilcisi Muzaffer Civelek ve Ural Çağırıcı ile Xone Superyacht’tan Levent Baktır öğrencilerle buluştu.

Denizde birlik önemli

İTÜ Denizcilik Fakültesi 1994 Makine mezunu Muzaffer Civelek, denizcilerin meslek hayatlarında karşılaşabilecekleri olumsuzluklarda sendikal bir yapı olan ITF’e başvurabileceklerini söyledi.

150 ülkeden 700’e yakın sendikanın ITF’ye üye olduğunu belirten Civelek, dünya çapında 20 milyon kişinin toplu ITF iş sözleşmesi kapsamında olduğunu söyledi.

Günümüzde büyük firmaların tamamının toplu ITF iş sözleşmesini imzaladıklarını dile getiren Civelek, “ITF sözleşmesini imzalayan gemilerde sıkı denetimler yapılır. Dünya genelinde 160 ITF enspektörü vardır. Denizcilik sektöründe birlik olmak son derece önemlidir” dedi.

Sektör ticari gemiden ibaret değil

İTÜ Denizcilik Fakültesi 1988 Güverte mezunu olan, Xone Superyacht Genel Müdürü Levent Baktır ise 18 yılldır meslekte olduğunu ve filo müdürlüğü ile enspektörlük yaptıktan sonra yat sektörüne atıldığını söyledi.

2000’li yılların başında başlayan yat serüveninin halen dünya çapında Beyrut, Malta ve Göcek olmak üzere üç lokasyonda hizmet verdiğini dile getiren Baktır, öğrencilerin denizcilik eğitimini bitirdikten sonra yalnızca ticari gemilerde değil yat sektöründe çalışabileceklerini söyledi.

Yatların yalnızca bir gemi değil yüzen yedi yıldızlı lüks oteller olduğunu dile getiren Baktır, önümüzdeki 80 yıl içinde yat sektörünün ciddi şekilde büyüyeceğini dile getirdi.


Bunları da beğenebilirsin