Denizcinin anasayfası

Beybabamıza İTÜ’den fahri doktora

İTÜ, Türk denizcilik sektörünün yaşayan tarihi Kaptan Altay Altuğ'a Türk denizciliğine katkısı için fahri doktora verecek.

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Senatosu’nun aldığı kararla, Türk denizilik sektörünün gelişimi ve yurt içinde ve yurt dışında saygınlık ve etkinliğin artmasına katkılarından dolayı, Kaptan Altay Altuğ’a Fahri Doktora Beratı verilmesine karar verdi.

2 Temmuz 2019 Salı günü İTÜ Denizcilik Fakültesi (DF) Tuzla Yerkeşkesi’nde gerçekleşecek Fahri Doktora Töreni’nde, Fahir Doktora Beratı, İstanbul Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karaca tarafından Kaptan Altuğ’a verilecek.

Türk denizcilik sektöründe “Beybaba” olarak tanınan Kaptan Altay Altuğ, 1952 yılında Yüksek Denizcilik Okulu güverte bölümünden mezun oldu. Kaptan Altay Altuğ, 1972 yılında Aliağa Rafinerisi’nde ilk kılavuzluk şahıs firmasını kurarak 2 sene hizmet veren Altuğ, daha sonra Türkiye Denizcilik İşletmeleri’ne dönerek 1979’da buradan emekli oldu.

1984’de özel kılavuzluk hizmete vermeye başlayan Altuğ, 1991 yılında UZMAR Uzmanlar Kılavuzluk ve Römorkörcülük Şirketini kurdu. 1996’da römorkör inşa etmeye başlayan Kaptan Altuğ, 94 yaşında olmasına rağmen halen UZMAR Şirketler Grubu’nun Yönetim Kurulu Onusal Başkanlığını yapmaya devam ediyor.

Kaptan Altay Altuğ’un güverte mezunu Kaptan Kaan Altuğ ve Gemi Makine İşletme Mühendisi Noyan Altuğ adında iki oğlu bulunuyor.


Bunları da beğenebilirsin