Denizcinin anasayfası

CMA CGM gemileri plastik atık taşımayacak

Fransız Denizcilik şirketi CMA CGM, 1 Haziran 2022 tarihinden itibaren gemilerinde plastik atık taşımayacak.

CMA CGM, STK’ların plastiklerin yasaklanması çağrısına kulak vererek 1 Haziran’dan itibaren gemilerinde plastik atık taşımayı durduracak.

CMA CGM Group Yönetim Kurulu Başkanı Rodolphe Saadé, geçen hafta Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron tarafından düzenlenen Tek Okyanus Zirvesi sırasında şirketin 1 Haziran 2022 tarihinden itibaren plastik atık taşımayacağını açıkladı.

Fransız denizcilik şirketi, “Artık gemilerinde plastik atıkları taşımama kararı ile CMA CGM, bu tür atıkların ayrıştırma, geri dönüşüm veya geri kazanımın garanti edilemediği yerlere ihraç edilmesini önleyecek” dedi.

Böylece Grup, bazı STK’lar tarafından yapılan acil çağrıları dikkate alarak, ilk adımı attı.

2018’in başlarından itibaren Çin, batıdaki geri dönüşüm şirketleri tarafından ihraç edilen plastik atıkların ithalatını yasakladı.

Çin tarafından plastik atık ithalatını yasaklamış olsa da, bu durum diğer Güneydoğu Asya ülkelerine ihracatı, genellikle onu açık havada yakan ya da atıkları boşaltarak yerel çevreye ciddi zarar veren yasadışı geri dönüşüm tesislerine yöneltti.

Çevre örgütleri de ABD’den Latin Amerika ülkelerine yapılan plastik atık ihracatında hızlı bir artış olduğunu açıklıyor. Plastik Kirliliği Koalisyonu’na göre ABD, 2018’de 157.000 teu plastik atık ihraç etti.

Bu arada Greenpeace’in araştırmasına göre, Türkiye’ye de çoğunluğu İngiltere ve Avrupa Birliği ülkelerinden plastik atık ithal ediliyor.


Bunları da beğenebilirsin