Denizcinin anasayfası

Abdülhamid Han Sondaj Gemisi’ne HeliPLAT imzası!

HeliPLAT, Abdülhamid Han Sondaj Gemisi’nin helikopter platformunun muayenesi, sertifikasyonu ve ruhsatlama sürecini gerçekleştirdi.

Abdülhamid Han Sondaj Gemisi2nin helikopter platformuna HeliPLAT firması imzasını attı. Geminin helikopter platformunun muayene, sertifikasyon işlemleri başta olmak üzere ruhsatlama işlemlerini de gerçekleştiren HeliPLAT yerli imkanlarla bu işlemleri tamamladı.

Abdülhamid Han Sondaj Gemisi’nin özellikleri

Türkiye’nin denizlerdeki hidrokarbon faaliyetlerine katkı sağlaması amaçlanan dördüncü sondaj gemisi olan Abdülhamid Han, özellikleriyle dikkatleri çekiyor.  Abdülhamid Ham Sondaj Gemisi’nin dünyada 7. nesil teknolojiye sahip 5 sondaj gemisinden biri olduğu belirtiliyor. Abdülhamid Han, önceki adıyla Cobalt Explorer, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı’nın sahibi ve işletmecisi olduğu bir ultra derin su sondaj gemisidir. 238 metre uzunluğunda ve 42 metre genişliğinde olan gemi 62 bin groston ağırlığındadır.  Çift kule ile aktif konumlandırma sistemine sahip, 200 mürettebat kapasiteli gemi, 12 bin 200 metreye kadar sondaj yapabilme yeteneğiyle adından sıkça söz ettiriyorr.


Bunları da beğenebilirsin