Denizcinin anasayfası

Dalgıçların Cumhuriyet coşkusu

Topluluk, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın 97’nci yılı kutlamaları kapsamında Beşiktaş İskelesi’nde saat 19.23’te İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından dalışı gerçekleştirdi. 15 dalgıç, suyun 5 metre derinliğinde 20 dakika kalarak ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün resmini ve Türk bayrağını açtıktan sonra su yüzeyine çıkarak 10. Yıl Marşı eşliğinde Türk bayrağını ve Atatürk’ün resmini çıkardı. El fenerleri ve meşaleler eşliğinde gerçekleşen etkinlikte karanlıkta aydınlanan Türkiye vurgusu yapıldı. 

DSDT Başkanı Metin Karadağ’ın tüm pandemi önemlerini alarak hazırladığı özel kutlama için Marmara Dalış Merkezi Eğitmeni Meltem Taşdelen de büyük çaba sarf etti. Gösteri, karadan izleyen vatandaşların büyük desteğini kazandı. 

Etkinlikten önce Beşiktaş İskelesi’nde toplanan dalgıçlara en büyük destek Yılport Samsun Spor’dan geldi. Dalış topluluğu da gösteri için Samsun Spor formalarının tasarımındaki tişörtleri giydi. 

“İlk gece dalışı etkinliği”

Derinlere Saygı Topluluğunun Genel Sekreteri Alp Armutlu, etkinlikle ilgili şunları söyledi: “Arkadaşlarımız ilk kez şu an bir gece dalışı etkinliği gerçekleştirdi. Derinlere saygı topluluğu, yaptığı etkinlikle Suyun altında Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, gözleri resmini ve aynı zamanda tekrar yine Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün eserini ve aynı zamanda Türk Bayrağını çıkarttılar. Biz bunu her 29 Ekim, 10 Kasım, 19 Mayıslarda gerçekleştiriyoruz. Bu sene İstanbul Valiliği ve Sahil Güvenlik Komutanlığının verdiği izinle birlikte bu etkinliğimizi gerçekleştirdik. Sudan çıkan arkadaşlarımız suyun altında ilk kez böyle bir kompozisyon oluşturmuş oldular. Atatürk’ün gözleri Samsun’da at sırtında eserleri İngiliz Ressam’a ait, Türk bayrağı ise Türk milletinin eseri.”

Kaynak: Deniz Kartalı


Bunları da beğenebilirsin