Denizcinin anasayfası

Otizmli yüzücü Tuna’nın hedefi İtalya

Otizmli açık su yüzücüsü Tuna Tunca 36 kilometrelik mesafeyi yüzerek geçecek.

Türkiye’de ilkleri gerçekleştiren otizmli yüzücü, 23 Haziran’da Capri’den Napoli Körfezi boyunca yaklaşık 11 saat yüzerek Napoli’ye ulaşmayı planlıyor. Toplam 36 kilometrelik yüzüşte sporcuya yine Antrenör Mert Onaran eşlik edecek.

İkili bu kez yüzüşün 18’er kilometrelik etaplarını ayrı ayrı yüzerek gerçekleştirecek. Tuna Tunca zorlu geçiş için antrenmanlarını TSYD Urla Yüzme Havuzu’nda yapıyor. İngiltere’yle Fransa arasındaki Manş Denizi’ni geçen ilk otizmli yüzücü olmayı da hedefleyen Tunca ile Onaran, 2024’te gerçekleştirmeyi planladıkları bu geçiş için resmi başvuruyu da yaptı.

Bengisu ABD’yi Fethetti

İzmirli açık su yüzücüsü Bengisu Avcı, Manş Denizi ve Catalina Kanalı’ndan sonra ABD’nin New York kentindeki Manhattan Adası’nın etrafını da yüzerek geçip ilki başardı.

İngiltere ve Fransa arasındaki Manş’ı 2018’de 11 saat 29 dakikada geçerek bunu başaran ikinci ve en hızlı kadın yüzücü olan, geçen yıl eylül ayında da Catalina Adası ile Los Angeles’i bağlayan 34 kilometrelik Catalina Kanalı’ndaki parkuru yüzerek geçen ilk Türk kadın sporcu unvanını alan Bengisu yine tarih yazdı. Ultra maraton yüzücüsü, 48 kilometre uzunluğundaki Manhattan Adası’nın etrafını 9 saatte yüzerek bunu başaran ilk Türk kadını oldu.


Bunları da beğenebilirsin