Denizcinin anasayfası

Yelkenciler Donanma’nın kapısından döndüler

İstanbul Yelken Kulübü, Donanma Kupası Yat Yarışı’nın Gölcük rotasını iptal etti.

TurkSail’den Serdar Bapoğlu’nun haberine göre, İstanbul Yelken Kulübü (İYK) ile Donanma Komutanlığı işbirliğinde 59 yıldan bu yana yapılan Donanma Kupası Yat Yarışı’nda Gölcük kapıları bu yıl da yelkencilere açılmadı.

Düzenleme komitesi bunun üzerine, 22 Eylül 2019 Pazar günü yapılacak geleneksel yarışın rotasından Gölcük Donanma Komutanlığını çıkardı.

En son 2014’te yapıldı

59 yıl önce başlayan kupada 2014 yılına kadar yarış filosununun bir gün önceden Gölcük Donanma Komutanlığı’na intikal ettiği, gece denizcilerle birlikte olduğu ve ertesi günün sabahında rıhtımlardan avara ederek İstanbul rotasına yelken bastıkları hatırlatılan haberde, “Kimi zaman Deniz Harp Okulu konaklaması devreye girer. Sosyal birliktelik katmerlenir. Yarış Gölcük’e gidiş ve İstanbul’a dönüş olarak iki etap halinde düzenlenirdi. Donanma Kupası veya eskilerin deyimi ile ‘Gölcük Yarışı’ aslında bir yarış olmaktan öte denizdeki yaşamı paylaşan bahriyelilerle yelkencileri kaynaştıran bir sosyal etkinlikti. 59 yıl önce bu amaçla oluşturulmuştu” ifadeleri yer aldı.

Haberde, yarışların son alarak 2014’te bu şekilde düzenlendiği belirtilirken, Donanma’nın iskele kullanım izni vermemesi üzerine yelkencilerin İstanbul’dan yola çıkıp Gölcük Donanma Komutanlığı önüne atılan şamandırayı dönerek pruvalarına İstanbul’u almaya başladıkları bildirildi.

Donanma Komutanlığı’nın olumlu yaklaşmaması üzerine yeni bir rota belirlendiği ifade edilen haberde, “İstanbul Yelken Kulübü (İYK) yönetimi bunun üzerine Gölcük’ü rotadan çıkardı ve bu yıl Donanma Kupası’nı, Tuzla Deniz Harp Okulu önündeki şamandıranın dönüleceği Adaları çevreleyen yaklaşık 41 deniz mili mesafeli coğrafi parkurda yapmaya karar verdi” denildi.

Yeni rotada mesafe korunuyor

İYK 2019 Yat Trofesi’ne puan veren 59. Yıl Donanma Kupası Yat Yarışı, “yeni” rotasında 22 Eylül Pazar günü gerçekleştirilecek. Kayıtlar ise 21 Eylül Cumartesi günü saat 12.00’a kadar kabul edilecek.

IRC ve Gezgin sınıflarına açık olan yarışta start 10 dakika uyarısıyla saat 09.00’da İstanbul Yelken Kulübü’nde “karadan” verilecek.

Gölcük mesafesine eş, yaklaşık 41 deniz mili olarak planlanan yeni rotaya göre filo startın ardından Fenerbahçe Sığlık Çakarı’nı (Digavsing) ve Kınalıada’yı iskelede, Heybeliada’yı sancakta, Büyükada, Balıkçı Adası ve Tuzla Hayırsızada’yı iskelede bırakıp DHO önüne atılacak şamandıraya yönelecek.

DHO şamandırasını iskelede, Tuzla Hayırsızada’yı sancakta, Büyükada Sığlık Çakarı’nı iskelede, Vortonoslar ve Digavsing’i sancakta geçecek tekneler İYK önünde rotalarını tamamlayacaklar.

Hava koşulları uygun olmadığı takdirde, DHO önündeki şamandıra dönüş saatleri finiş zamanı olarak değerlendirilecek ve ekipler bu değişiklik hakkında VHF kanal 73’ten bilgilendirilecek.

Yarışa tanınan süre 22 Eylül Pazar günü saat 23.59’da dolacak.

FTF ve BCT ödülü var

Bu arada yaklaşık 41 deniz mili mesafeli rotayı IRC ve Gezgin sınıflarında ilk bitiren yata grup derecelendirmesi dışında FTF özel ödülü verilecek. Ayrıca IRC sınıflarında “En İyi Düzeltilmiş Zaman”ı yapan yat özel BCT kupasını almaya hak kazanacak. Ödül töreninin yeri ve zamanı daha sonra duyurulacak.


Bunları da beğenebilirsin