Denizcinin anasayfası

Hitler’in kayıp U20’si hayalet ağlara teslim oldu

Karadeniz’de hakimiyeti Sovyetler Birliği’ne kaptırmak istemeyen Hitler, Rus gemilerine karşı özel olarak 6 denizaltılık bir filo kurdurdu. Dönemin ileri teknolojisini taşıyan U20 denizaltıları Karadeniz’de Rus gemilerine ağır kayıplar verdirdi. Ancak Sovyetler Birliği Romanya’nın Köstence Limanı’nı alınca denizaltılardan birini burada batırdı. Deniz muharebesinde yenilen iki denizaltı da kaçacak yerleri kalmadığı için kendi personellerince Köstence’de batırıldılar. Kalan 3 denizaltı ise, Almanya’nın savaşı kaybettiği kesinleşince, düşmanın eline geçmemesi için personeli tarafından batırıldı. Denizaltılardan biri Sakarya’nın Karasu ilçesinde, 20 metre derinlikte sonsuz uykuya çekildi.

Hayalet ağlarla kaplandı

Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu Çevre Kurulu Başkanı Tahsin Ceylan ve ekibi Karasu’daki denizaltıya daldı. Denizaltı hayalet ağlar tarafından çepeçevre sarılmıştı. Ceylan, Sahil Güvenlik ve Karasu Belediyesi’nin desteğiyle yapılan son çalışmalarda, U20’nin yoğun ağ baskısına maruz kaldığının belgelenmiş olduğunu açıkladı. Ceylan denizaltı ile ilgil işu bilgileri verdi:
“Denizaltıları Karadeniz’e ulaştırmak ise tam bir mühendislik çalışması. Parçalara ayrılan denizaltılar, Elbe Nehri’nden güneye getirilir. Sonra özel tasarlanmış TIR’larla Tuna’ya ulaştırılır ve Köstence’de birleştirilip denize indirilir.”

 

Turizme açılması gerek

Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Emin Birpınar ise, yoğun ağ baskısına maruz kalan U20 denizaltısının temizlenerek, dalış turizmine kazandırılması gerektiğine dikkat çekti. Birpınar, paylaşımında, “U20, Hitler’in kayıp denizaltılarından biri. Sakarya Karasu açıklarında, 2’nci Dünya Savaşı’nın tanığı. Bu tarihi korumalı ve dalış turizmine kazandırmalıyız. Ancak şimdi hayalet ağlara teslim” dedi.

 


Bunları da beğenebilirsin