Denizcinin anasayfası

Ralli Karadeniz’in Gerze molası…

İstanbul’dan 1 Temmuz’da startı verilen Karadeniz Yat Rallisi, Sinop Gerze'de mola verdi.

Denizlerdeyiz Amatör Denizciler Derneği üyelerinin bulunduğu Ralli Karadeniz 2022’nin planlayıcısı ve komodoru olan İsmail Tümer, Ralli’nin Karadeniz turizminin gelişmesine destek olacağını söyledi.

Karadeniz Yat Rallisi, 1 Temmuz’da İstanbul’dan start aldı. 13 Temmuz’da Sinop Gerze’de mola verdi. Mola sırasında, Denizlerdeyiz Amatör Denizciler Derneği (DADD) üyeleri, Gerze ilçe sakinlerinin kendilerini çok güzel ağırladıklarını, ilçeyi çok sevdiklerini belirtti.

DADD Ralli Karadeniz 2022’nin planlayıcısı ve komodoru olan İsmail Tümer, Karadeniz’in de Ege ve Akdeniz gibi tercih edilebilir bir alan olduğunu ifade ederek, “İnsanlar bilindiği üzere Marmaris, Bodrum, Göcek gibi koylarda yazı geçiriyorlar, tekneleri ile oralarda yazı geçirmeye çalışıyorlar, yaşamaya çalışıyorlar.

Halbuki bizim en az oralar kadar güzel başka bir denizimiz, Karadeniz’imiz var. Karadeniz Aralık ayının ortasından Nisan ayının ortasına kadar biraz hırçın oluyor fakat ondan sonra çok daha rahat, çok daha keyifli bir deniz oluyor.

Karadeniz’e ilk kez çıkan arkadaşlarımızda şaşkınlıklarını ifade ediyorlar. Mavi ve yeşilin içinde, daha da önemlisi Karadeniz insanının sıcaklığı ve candanlığıyla çok daha büyük bir keyifle bu geziyorlar” dedi.

Amacımız, amatör denizciliğin sorunlarını çözmek”

Denizlerdeyiz Amatör Denizciler Derneği’nin 2017 yılında kurulduğunu, derneğin içerisinde 1100’ün üzerinde tekne barındığını söyleyen Tümer, “Her sektörde olduğu amatör denizcilik sektöründe de çeşitli sorunlar var. Gelişmeler, yeni çıkan kanunlar, teknolojinin gelişmesi hepsi yeni düzenlemeler gerektiriyor.

Bu sorunların çözülebilmesi için sivil toplum kuruluşları gerekiyor. Derneğimizin kuruluş amaçlarından biri bu; derneğimiz aracılığıyla amatör denizcilik sektöründe meydana gelen sorunları çözebilmek. İkinci amacımız ise denize çıkan insanlara eğitimler vermek ve denizde başlarına gelebilecek hususlarda karşı kendilerini donanımlı hale getirmek.

Bir diğer hususta vatandaşlarımızı denize çıkarmak. Birçok insan marinalarda, koylarda o koy senin bu koy benim geziyorlar, pek fazla bizim yaptığımız gibi dolaşmıyorlar. Ama biz biliyoruz ki bayrağımız bütün denizlerde dalgalanmalı.

Karadeniz gibi bayrağımızı az dolaştırdığımız denizlerimizde bu alışkanlığı kazandırıp amatör balıkçılarımızı Karadeniz’ e çekmek istiyoruz, bu sebeple de rallilerimizi düzenliyoruz” dedi.

Gerzelilere teşekkür etti

Tümer, “Aramızda bulunan yabancılar bu Karadeniz gezisini Avrupa’nın büyük yat dergilerinde, gerekse dünya çapındaki büyük web sitelerinde paylaşacaklar. Bu da Karadeniz turizminin gelişmesine destek olacak.

Gerze halkının misafiri olduk, bizi çok güzel ağırladınız, ilçe içerisinde çok keyifli geziler düzenledik, büyük bir dostluk gördük, herkese çok teşekkür ediyoruz. Her yıl daha da artarak burayı ziyaret edeceğiz ve daha çok yabancı çekip ülkemizi tanıtacağız” şeklinde konuştu


Bunları da beğenebilirsin