Denizcinin anasayfası

İTÜ DF akademisyenleri ilk yüzde 2’de

Stanford Üniversitesi’nden Dr. John PA Ioannidis, K. W. Boyack ve J. Baas’ın PLOS Biology dergisinde yayımlanan “Updated Science-Wide Author Databases of Standardized Citation İndicators” başlıklı makalesine göre dünyanın en iyi bilim insanlarının sıralandığı listede ilk yüzde 2’lik dilime giren İTÜ, 39 bilim insanı ile Türkiye’den en fazla akademisyeniyle dahil olan üniversite oldu. İTÜ Denizcilik Fakültesi’nden Prof.Dr. Selahattin Göktun, Doç.Dr. Emre Akyüz ve Prof. Dr. Metin Çelik’in yer aldığı listede; Çevre Mühendisliği, Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği, Kimya ve Kimya Mühendisliği ile Jeoloji Mühendisliği bölümlerinden kendi alanlarında ilk yüzde yer alan çok sayıda akademisyen bulunuyor.

Stanford Üniversitesi’nden Dr. John PA Ioannidis tarafından yönetilen bir araştırma ekibi, standart atıf göstergeleri temelinde dünyanın en iyi 159.684 bilim insanını kapsayan (ilk % 2) bir veri tabanı oluşturdu. Bu standart atıf göstergeleri, bilim insanlarının atıf sayıları, H-indeks değerleri, ortak yazarlıkları ve kariyer boyu etki faktörlerine bağlı olarak hesaplandı. Çalışma, bu göstergeleri kullanılarak bilim insanlarını 22 bilimsel alan ve 176 alt alanda sınıflandırdı.

“Hedefimiz denizcilik sektörü için üzerimize düşeni yerine getirmek”

İTÜ Denizcilik Fakültesi Dekan Yardımcısı ve Temel Bilimler Öğretim Üyesi Prof.Dr. Metin Çelik, konuyla ilgili olarak şu görüşlere yer verdi:

“Denizcilik alanında literatüre kazandırdığımız akademik çalışmaların atıf sayıları, farklı disiplinler ile etkileşimi ve görünürlüğü gibi unsurların öne çıkması bu listede üst dilimlerde yer almamızı sağladı. Ayrıca, uluslararası araştırmacılar ile işbirliği çerçevesinde çalışmalarımızı yaygınlaştırmayı başardık. Sürdürülebilir takım çalışması anlayışı çerçevesinde özellikle lisansüstü öğrenimlerini sürdüren öğrencilerimle ve öğretim üyesi meslektaşlarımla birlikte, denizcilik endüstrisinin güncel problemlerine odaklandık ve bilimsel açıdan çözümler ürettik” 

Listede 3 denizci olması çok önemli

“Stanford Üniversitesi’nin araştırmasına göre, dünyada ilk yüzde 2’lik dilimde listelenen farklı bölümlerden akademisyenlerin 39’u İTÜ’lü. Bu listede, 3 denizci akademisyenin yer alması çok önemli ve anlamlı bir gösterge. Fakültemizdeki lisans öğrenimimde derslerine katıldığım, 2011 yılında aramızdan ayrılan rahmetli hocamız Prof.Dr. Selahattin Göktun ve doktora danışmanlığını yürüttüğüm fakültemiz öğretim üyelerinden Doç.Dr. Emre Akyüz’ün bu listede yer alması gurur verici. Çok değerli hocamızı rahmetle anıyor, kıymetli meslektaşım Doç.Dr. Emre Akyüz’ün başarılarının artarak devam etmesini temenni ediyorum”

Denizciliğe katkı sağlayan projeler üzerinde çalışıyoruz

“Sürdürmekte olduğumuz yayın çalışmalarına ilave olarak, son yıllarda KEGM, TPAO, DİTAŞ gibi kurumlar ile yürütülen endüstriyel projelerde araştırmacı, danışman ve yürütücü olarak sorumluluklar üstlendim. Özellikle, mesleki eğitim planlama, akreditasyon, bilgisayar tabanlı eğitim, ölçme-değerlendirme, yeterlilik izleme, dijitalizasyon, ileri bakım-onarım, operasyon analitiği ve yazılım geliştirme konularında denizcilik endüstrisine katkılar sağlayan projeler üzerinde meslektaşlarım ile birlikte çalışmalarımıza devam ediyoruz. Sektör temsilcilerinin son yıllarda araştırma ve geliştirmeye artan ilgisi ile birlikte, yakın dönemde bu çalışmaların yaygınlaşacağını öngörüyoruz. Bu konudaki yaklaşımımız, denizcilik sektörünün üniversite ve araştırma kurumları ile yeni nesil çözümler üreten girişimlerde bulunmaları, zaman içinde öğrenen organizasyonlar niteliğini kazanmaları ve ileriki dönemlerde kendi imkanları ile çözüm üretebilmelidir. Hedefimiz, denizcilik endüstrisi araştırma ve girişim ekosisteminde üzerimize düşeni eksiksiz yerine getirerek, fayda üretmektir.”

Prof. Dr. Metin Çelik

 

Doç. Dr. Emre Akyüz

 


Bunları da beğenebilirsin