Denizcinin anasayfası

14 bebek timsahımız oldu

denizkartali.com‘un özel haberine göre, Emaar Akvaryum ve Sualtı Hayvanat Bahçesi’nde ki bugünün sevimi yarının ürkütücü timsahları özellikle çocukların büyük ilgisini çekiyor. 5,5 metre boyundaki baba timsah Rob, 3 metre boyundaki dişisi Silk’ten çıkan 50 yumurtadan 36 tanesini yemişti. Yeniden hamile olan Silk’in 3 ay içinde yumurtlamasıyla timsah krallığı güçlenecek.

Dinozorları hatırlatan yaratıklar

Ürkütücü görüntüleri ile tarih öncesinden hatta dinozorlar döneminden kaldıklarını düşündüren timsahların yavruları ezberleri bozuyor. Dünyanın en korkulan hayvanı olan tuzlu su timsahlarından ikisi Emaar Akvaryum ve Sualtı Hayvanat Bahçesi’nde yaşıyor. 2017 yılında Avustralya’nın Queensland şehrindeki timsah çiftliğinden getirilen Türkiye’nin en büyük sürüngenlerinden 5,5 metre boyundaki kral timsah Rob ve 3 metre boyundaki dişisi Silk. 800 kg ağırlığındaki Rob ve 500 kg’lık Silk çiftinin oluşturduğu aile, Mayıs 2018’de genişlemeye başlamıştı. Silk’in 50 yumurta çıkarması üzerine Rob protein ihtiyacını gidermek için yumurtaları yemişti. Akvaryum yetkilileri yumurtaları alana kadar Rob, 36 yumurtayı yemişti. Geriye kalan ve özenle korunan 14 yumurtadaki yavrular ise Ekim sonunda kabuklarını kırarak hayata merhaba demişti.

Anne Silk yine hamile

14 yavru, anne ve babalarından ayrı bir bölümde tutulurken, sömestr tatili için gelen çocukların ilgisini çekiyor. Aylardır kendileri için ayrılan özel alanda veteriner ve su ürünleri mühendislerinden oluşan uzman ekip tarafından bakılan yavru timsahlar 1 yıl içinde ürkütücü bir görüntüye kavuşacak. Yumurtadan çıktıklarında 30 cm boyunda ve 80 gram ağırlığında olan yavruların bir yılda 1 metreye ulaşmaları bekleniyor. Şimdilerde 38- 40 cm uzunluğunda olan timsah yavrularının 6 ay sonra kardeşleri olacak. Hamile olan Silk’in 3 ay sonra yaklaşık 50 yumurta çıkartacağı 3 aylık olgunlaşmanın ardından kurtarılabilen yavruların timsah krallığına katılacağı öğrenildi. Akvaryum yetkililerinin timsah yavrularının çoğunu başka hayvanlarla değiştireceği öğrenildi.


Bunları da beğenebilirsin