Denizcinin anasayfası

19 Mayıs coşkusu İstanbul Boğazı’nda başladı

Mustafa Kemal Atatürk’ün başlattığı kurtuluş yolunun Samsun rotasını 100 yıl sonra canlandıran son denizci grubu Karadeniz’e açıldı.

İstanbul Boğazı’nda bandoyla uğurlanan ve Bandırma Vapuru’nun rotasını izleyen 8 tekneden oluşan filoya TCG Karabiga ve TCSG 106 askeri gemileri eşlik edecek. Bandırma Vapuru’nun İstanbul’dan çıkışının 100. yılı nedeniyle dalgıçlar suyun altından özel bir pankart çıkarttı.

Osmanlı İmparatorluğu’nun işgal edilen başkenti İstanbul’dan, kurtuluş savaşını başlatmak için Samsun’a giden Mustafa Kemal Atatürk’ün deniz yolculuğu, 100 yıl sonra kürekçiler, kanocular, yelken tutkunları gibi deniz severler tarafından canlandırılıyor. Atatürk’ü İsmail Hakkı Bey(Durusu) kaptanlığında Samsun’a ulaştıran Bandırma vapurunun rotasını yaşamak isteyen 100’den fazla tekne, Denizlerdeyiz Amatör Denizciler Derneği organizasyonuyla bir araya gelerek gruplar halinde Karadeniz’e açılmıştı.

Milli mücadelenin başladığı 19 Mayıs 1919’un 100’üncü yıldönümünde Samsun’da olmak isteyen son tekne grubu da dün denize açıldı. İşgal kuvvetlerinin askeri gemilerine yakalanmamak için büyük mücadele veren Bandırma Vapuru’nun çıktığı 16 Mayıs’ta yelkenlerini rüzgarla şişiren 6 yelkenli, bir okul yatı ve bir römorkörden oluşan 8 tekne, İstanbul Boğazı’nda ilginç görüntüler oluşturdu.

8 tekneye askeri gemiler eşlik edecek

Edhem Dirvana komodorluğunda Samsun’a rota tutan Y/Y Goblin, YY Arçelik Papuli, M/Y Denizaşan, Y/Y Dream Atlas, Y/Y Bidarka, Y/Y Efulim, M/V Marintug ve STS Bodrum’u yaklaşık 50 tekne uğurladı. Çengelköy’den çıkan 8 tekne, önce Sarayburnu açıklarına gelerek görsel şova başladı. Beşiktaş Meydanı’nda belediyenin bandosu eşliğinde halkı selamlayan tekneler, Ulu Önder Atatürk’ü coşku ve özlemle andı.

Son filonun komodoru Edhem Dirvana, “ Kurtuluş yolunun 100’üncü yılında Bandırma Vapuru’nun izlediği 3 günlük rotayı yaşayacağız. Bugün İstanbul’da başka bir coşku başka bir heyecan yaşanıyor. Büyük Önder Atatürk’ü Samsun’a götüren Kaptan İsmail Hakkı Durusu ve Bandırma Vapuru mürettebatının heyecanını 100 yıl sonra hepimiz yaşıyoruz. Bu rotayı izleyen 8 teknedeki denizciler kadar bizi uğurlamaya gelen denizcilerinde aynı duyguyu yaşadığını biliyoruz.” diye konuştu.

Denizlerdeyiz Amatör Denizciler Derneği’nin son yelkenli grubuna Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın TCG Karabiga karakol gemisi ile Sahil Güvenlik Komutanlığı gemileri eşlik edecek. DADD Başkanı Zafer Türkmen, “ Bu coşkuyu tüm denizcilerin yaşamasını istedik ve güç birliği yaptık. 100’üncü yıla yakışır bir etkinlikle İstanbul-Samsun rotasını 3 grup halinde planladık. 4 Mayıs, 12 Mayıs ve 16 Mayıs’ta Karadeniz’e açılan bu tekneler Atatürk’ün ne kadar büyük bir önder olduğunu ve bir ulusu nasıl yeniden yarattığını hatırlatarak yelkenlerini rüzgarla doldurdu.” dedi.

Bandırma Vapuru’nun posteri suyun altından çıkartıldı

Öte yandan Bandırma Vapuru’nun tarihi yolculuğa çıkışının 100’üncü yıldönümü için Derinlere Saygı Dalış Topluluğu, Beşiktaş’ın derinliklerinden özel bir poster çıkardı. Beşiktaş Belediyesi’nin resmi organizasyonu ile İngiliz ressam Ned Pamphillon’un yaptığı Atatürk ve Bandırma Vapuru yağlı boya resmini meşalelerle çıkartan dalgıçlar sualtı şovuyla ilgi çekti. Derinlere Saygı Dalış Topluluğu Başkanı Metin Karadağ, “Beşiktaş Belediyesi’nin desteğiyle 100 yıl öncesine giden duygu yüklü bir dalış yaptık. Ulusal kurtuluş savaşımızın başlatmak için deniz yolculuğuna çıkan büyük önderi ve silah arkadaşlarını sualtından hatırlatmak bize gurur verdi.” dedi. İstanbul Üniversitesi Su Bilimleri Fakültesi Öğrencisi ve dalış kulübü SUBSAK üyesi Onur Karslı ise, “ Mustafa Kemal Atatürk’ün cesaret ve azimle yola çıkarken hissettiği tüm duyguları bizde hissettik. Çünkü küllerinden doğacak bir ulus 16 mayıs’ta müjdelenmişti aslında. Suyun altında bu ruhu yaşamak ayrıca çok güzel.” dedi.


Bunları da beğenebilirsin