Denizcinin anasayfası

’25 Temmuz Dünya Boğulmayı Önleme Günü’ ilan edildi

BM, suda boğulmaların önlenmesine ilişkin farkındalık yaratılması için 25 Temmuz gününü Dünya Boğulmayı Önleme Günü olarak kabul etti.

Birleşmiş Milletler (BM), 28 Nisan 2021 Çarşamba günkü 75. oturumunda suda boğulmaların önlenebilmesi için tüm dünyada farkındalık yaratacak önemli bir kararı kabul etti. Küresel Boğulmayı Önlemeye ilişkin öneri, Bangladeş ve İrlanda tarafından BM gündemine getirildi. Karar, 25’in üzerinde üye devlet tarafından desteklendi.

Uluslararası Cankurtarma Federasyonu (ILS) Başkanı Graham Ford, alınan kararla ilgili, “Suda boğulmanın yarattığı ölümlerden derin endişe duyuyorum. Boğulmayı önlemeye yönelik program geliştirmeyi teşvik eden bu karar, hayat kurtaracak tarihi bir olaydır. ILS, Dünya Sağlık Örgütü, UNICEF ve diğer küresel, bölgesel ve alt bölgesel kuruluşlar da dahil olmak üzere uzman kuruluşlarla ortak çalışarak boğulma riski farkındalığını, dünyanın tüm bölgelerinde küresel çapta boğulma vakalarını önleme eylemini arttırmak için çalışmayı taahhüt ediyoruz” dedi.

Cankurtaranlar işbaşında

Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu (TSSF) Başkanı Prof. Dr. Şahin Özen, BM kararının boğulmalara karşı insanların bilinç ve farkındalık düzeyini arttıracağından emin olduklarını ifade ederek, “Gerçekten çok yerinde bir karar. Tüm dünya ülkelerinde artık her yıl 25 Temmuz Dünya Boğulmayı Önleme Günü çeşitli etkinliklerle gündeme gelecek. İnsanlar bu konuda yeterince bilinçlenirse, dünyada her yıl boğulma sonrası yaşanan yüzbinlerce ölümü önlemek mümkün olabilecektir” dedi.

Prof. Dr. Şahin Özen, açıklamalarına şöyle devam etti: “Avrupa İstatistik Ofisi’nin verilerine göre dünyada her yıl 360 bin kişi suda boğularak hayatını kaybediyor. Kazaya bağlı ölümler arasında boğulmayla gelen ölümler yüzde 7’lik oranla dünyada üçüncü sırada yer alıyor. Avrupa Birliği’ndeki 28 Avrupa ülkesinde boğulmaya bağlı ölümlerde Türkiye 21. sırada. Her yıl ülkemizde ortalama 900 vatandaşımız boğulmalar sonunda hayatını kaybediyor. Türkiye’de boğulmaya bağlı ölümler, kazara meydana gelen ölümlerde trafik kazalarından sonra ikinci sırada. Boğulmaların en çok yaşandığı yaz mevsimi yaklaşıyor. ILS üyesi olan federasyonumuza bağlı 24 cankurtarma merkezi boğulma kazalarına karşı ülkemizin birçok bölgesinde hizmet vermektedir. Beş üyesiyle ILS’nin komisyon ve komitelerinde ülkemizi temsil eden TSSF olarak bugüne kadar 66 bin cankurtaran yetiştirdik. Sıcaklığın artmasıyla birlikte vatandaşlarımızın denizde ya da iç sularımızda, havuzlarda çok dikkatli olmasını istiyoruz. Cankurtaran olmayan havuz, sahil ya da iç sularda serinleme ihtiyacının, insanları boğulma riskine karşı savunmasız bıraktığını unutmayalım.”


Bunları da beğenebilirsin